Технологията за мобилни комуникации 5G става една от основните тенденции на световното дигитално изложение CeBIT в Хановер, Германия.
Очаква се първите услуги, използващи телекомуникационната мрежа 5G да бъдат пуснати през 2020-та. Компаниите от Източна Азия, САЩ и Европа, се готвят да посрещнат новата технологична вълна.
Навлизането на 5G, ултрашироколентовите комуникации, ще позволи развитието на „интернет вещите“( Internet of Things , IoT) и ще даде тласък на още услуги в секторите на индустрията, здравеопазването и сигурността.
„5G технологията ще подобри изживяването на потребителите на телекомуникационни услуги и ще позволи развитие на „интернет вещите“. Например, приложенията, които изискват малко времезкъснение като дистанционно управлявани роботи и телемедицина, ще се случат в ерата на 5G“, коментира Куи Хенг, който оглавява маркетинга на безжични услуги в „Хауей Технолоджис“(Huawei Technologies).
Тъй като има по-голяма надеждност и по-малко закъснение, 5G може да отговори на изискванията на интелигентното производство и автопилотните технологии.
„Както може да се види, роботът, който представяме, работи с по-малко забавяне. Сега софтуерът и машината са на едно място. Индустрията обаче иска те да са разделени. Софтуерът да е на едно място, може би в облак, а производството, в което участват роботите да се намира на друго място и да се управлява с минимално времезакъснение“, обясни германски телекомуникационен специалист.
„В предприятията от ново поколение, машините няма да имат кабели. Те ще могат лесно да менят локацията си и ще използват безжични технологии. Мисля, че това ще повиши чувствително производителността,“ счита Куи.