Гостите на емблематичния музей в Санкт Петербург – „Ермитаж” могат да видят за първи път ретроспекция на съвременния моден дизайнер Маноло Бланик, съобщава „Артпрайз”.

От 11 май до 23 юли ще бъдат изложени 214 чифта обувки и 30 рисунки от архива на дизайнера създадени в рамките на 45 години.

Изложбата е подготвена съвместно със Студио Маноло Бланик (Великобритания), като вече е била показана в Милано, а след Петербург ще бъде изложена в Прага, Мадрид и Торонто.

Днес името на Маноло Бланик е синоним на висшата мода, а през 1960-та той е просто неизвестен емигрант от Канарските острови и студент в женевския университет, където изучава право и литература.

През 1965-та, той се мести в Париж, а след това и в Лондон, където работи като консултант в модни бутици и мечтае да стане театрален художник.

Повратна точка в неговата биография става пътуването му в Ню Йорк през 1971 година, където се запознава с Диана Вриланд, легендарната редакторка на американското списание „Воуг” (Vogue). Щом вижда скиците му, тя го съветва да стане дизайнер на обувки.

Две години по-късно, той започва собствен бизнес във Великобритания, а през 1978 година се появява и бутикът „Маноло Бланик” на престижното Медисън авеню в Ню Йорк.

Изложбата в Ермитаж е разделена на шест секции. В „Гала“ са представени обувки от изискани материали и обувките за филма „Мария Антоанета“ на София Копола, който имат принос за наградата „Оскар“ за най-добри костюми на филма.

Раздел „Сърце“ е посветен на различни известни личности и исторически фигури, оказали влияние на дизайнера.

„Материали“ разказва за платовете, с които работи Бланик (сатен, тафта, кадифе, туид, кашмир, вълна, лен, памук коприна, брокат).

Разделът „Географско влияние“ е посветен на обувки, вдъхновен от пътешествията на Бланик и неговата любов към Екатерина II.

В секция „Природа“ могат да се видят обувки, вдъхновени от ботаниката: дизайнерът включва модели на цветя, листа на палми, кактуси.

В раздела „Архитектура и изкуство“ може да се видят обувки, чиито форми са вдъхновени от архитектурата, литературата, киното и от произведения на Сурбаран, Франсиско Гоя, Пикасо, Анри Матис, Марк Ротко, Пийт Мондриан и Александър Калдер.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук