Снощи финансовите министри от Европейския съюз одобриха отпускането на 500 млрд. евро за подкрепа на най-засегнатите от коронавируса страни. Стана ясно, че голяма част от тези пари ще бъдат за държавите от еврозоната, които представляват сърцевината на Европа и към които ние всеки месец се чудим дали да се присъединим или не. Почти всеки ден получаваме различни сигнали. Днес премиерът Борисов изненадващо каза, че след като има толкова много пари е хубаво е да се присъединим.
„Мога да направя една сериозна критика към себе си – не трябваше да се огъвам толкова, когато много уверено вървяхме към „чакалнята на еврозоната“. Защото вие сега виждате трилиони отпуска ЕЦБ за борба с коронавируса и възстановяване след това. Но за кои държави?!“
На въпрос как ще наваксаме тези пропуски, Борисов отговори:
„Много мощно до края на април с предаване на проспектите и разговарях с Кристин Лагард, и всички в Комисията. България е в прекрасно финансово и икономическо състояние, структурирана като държава, с рейтинги на държави, които са и в еврозоната, и в чакалнята. И аз искрено се надявам…Имаме само едно условие да изпълним, ще го изпълним, незабавно при това. Работи се по него и да си кандидатстваме отново. Ние, не че сме се отказали, но решихме да сме по-бавни, за да убедим хората. Тази криза ни показа, че тези, които са в еврозоната и чакалнята, ще разполагат с милиарди евро за възстановяване. Тези, които не са, ще теглят дългове и то на огромни лихви. Затова, с 1-2 месеца намалихме темпото, но сега за една-две седмици ще го наваксаме“.
Няма никакво съмнение, че ако останалите държави приемат България в еврозоната и решат, че тя е изпълнила всички икономически и политически предпоставки за присъединяване към единната валута, това ще бъде нов етап за развитието на страната ни, не само в рамките на Европейския съюз, но и признание за икономиката и за авторитета на страната въобще.