ДПС няма да подпише внасянето на нова Конституция. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ във връзка с проекта на ГЕРБ за нова конституция. Партията няма да гласува и „за“ свикване на ВНС, предаде БГНЕС от пресконференцията на ДПС. Това изглежда практически слага край на шансовете свикване на Велико народно събрание, тъй като това изисква гласовете на 160 депутати и не може да стане без БСП и ДПС, за които вече е ясно, че ще се противопоставят на инициативата.
След това изявление продължаването на действията по предложението на управляващите за свикване на ВНС изглежда безсмислено, но ако съберат 120 депутатски подписа, за да предизвикат обсъждане в НС, това може да им спечели още време, в което да не подават оставки.
„Мотивите ни са водени от основните принципи в устава на ДПС, нашата партия няма да подкрепи проекта на ГЕРБ за нова конституция. Изготвеният проект е поредният удар срещу демокрацията и държавността. Проектът се отрича от общочовешките ценности – свобода, мир, хуманизъм, равенство. Новата конституция не отговаря на заявеното искане за рестарт“, добави Карадайъ.
По думите му Конституцията, като основен закон, засяга пряко правата и свободите на всички български граждани. Всички политически сили трябва да подходят с необходимата отговорност.
„Новата конституция трябва да се приеме като нов обществен договор след сериозни дебати – спокойно, нормално и в креативно политическо време. Трябва да се чуе мнението на гражданското общество, академичните и експертните среди, разумно отговорно и достойно. Нова конституция и промени в действащата трябва да отстраняват недостатъци в действащата и да бъдат насочени към постигане върховенството на правото и укрепване на демократичните ценности“, добави още Карадайъ.
На излизане от пресконференцията Карадайъ подчерта пред журналисти, че неговата партия ще следи внимателно реакциите на нейната позиция.
„А каквото ще правим ние, ще го изразим пред вас след съответните решения на нашите колективни органи“ – каза лидерът на ДПС.
Обсъждането на проекта за нова Конституция трябва да бъде подкрепено поне от 120 депутати. Дали са събрани достатъчно подписи, ще стане ясно в сряда, 2 септември. Сигурните гласове засега са 116 – на депутатите на ГЕРБ и Обединените патриоти, при положение, че от ВМРО изказаха принципна подкрепа, но под условие – срещу влизане на техните 6 предложение за промени в Конституцията. Оставащите 4 подписа могат да дойдат от „Воля“, чийто лидер Веселин Марешки пуска праотиворечиви сигнали по темата, или от „Атака“.
По сега действащите закони може да отнеме между 2 и 5 месеца обсъждане, преди депутатите да вземат решение дали искат Велико народно събрание.