преврата Мианмар

Въоръжените сили завзеха властта при преврата в Мианмар, след като задържаха цивилния лидер на страната Аунг Сан Су Чжи и много други висши държавни фигури.

По телевизията армията обяви, че е предала властта на главнокомандващия въоръжените сили и е обявено извънредно положение в страната. Лидерът Су Чжи и няколко държавни министри са задържани, съобщава Си Ен Ен.

Коя е Аун Сан Су Чжи?

Някога Аун Сан Су Чжи е приемана като икона на международната демокрация. Тя е политик, прекарал 15 години под домашен арест като част от продължилата десетилетия борба срещу военното управление в страната.

Освобождаването й през 2010 г. и последвалата победа на изборите пет години по-късно бяха похвалени от западните правителства. По това време те бяха наречени „исторически моменти“ в прехода на страната към демократично управление след 50 години военен режим.

Въпреки че започнаха някои демократични реформи и бе съставено цивилно правителство, при генерал Тейн Сейн през 2011 г., военните в Мианмар не искаха да се откажат от властта си. Управляващата хунта написа конституция през 2008 г., която гарантира, че военните ще продължат да упражняват значително политическо и икономическо влияние, независимо от бъдещите администрации.

Съгласно тази конституция на армията се отреждат четвърт от местата в парламента. Освен това се запазва контрола върху ключови министерства като вътрешните работи и отбраната. Военните също имат право на вето при всеки опит за изменение на конституцията.

В тази рамка Су Чи и Националната Демократична Лига /НДЛ/ сформират за първи път правителство през 2015 г. Тя е избрана на поста с титлата държавен съветник. Това е позиция, която заобикаля конституцията, съставена от военните, по силата на която не е позволено да стане президент.

Твърдения за геноцид срещу рохингите

След победата й през 2015 г. мандатът на Су Чжи бързо е помрачен от трудности при постигането на реален напредък в мирния процес, целящ да сложи край на страната с много етични граждански войни.

Су Чжи е критикувана и в международен план, че не взима мерки срещу зверствата, за които се твърди, че са извършени от армията срещу мюсюлманите рохинга в западния щат Ракхайн. Стотици хиляди хора от преследваното етническо малцинство са експулсирани от Западен Мианмар в съседен Бангладеш по време на насилствени военни операции през 2016 и 2017 г.

Су Чжи многократно отрича тези твърдения, като се придържа към военните и официално говори за „дезинформация“.

Сега нейното правителство и армията са изправени пред разследване за геноцид в Международния наказателен съд.

Въпреки това, в национален мащаб тя остава популярна като политик, особено сред бамарското етническо мнозинство. През ноември 2020 г. НДЛ постигна поредната силна победа на изборите, предоставяйки на Су Чжи втори мандат.

Какво предизвика преврата в Мианмар?

Събитията в понеделник са фокусирани върху парламентарните избори през ноември.

Подкрепения с военни сили Съюз за солидарност и развитие се представи слабо на изборите. Това накара партията да поиска ново гласуване с претенции за пристрастия и „нечестни кампании“.

Военните също многократно поставят под съмнение резултатите от изборите. Те твърдят, без да предоставят доказателства, че има повече от 10,5 милиона случая на „потенциални измами, като несъществуващи гласоподаватели“. Освен това те изискват от избирателната комисия публично да оповести окончателните данни от изборите.

Миналата седмица военен говорител предупреди, че ще „предприеме действия“, ако спорът не бъде разрешен. Той отказа да изключи възможността за преврат.

Избирателната комисия отрече, че има широко разпространени изборни измами.

Но заплахата от военна намеса накара международните лидери, включително генералния секретар на ООН, да изразят загриженост. Армията изглежда отстъпи, твърдейки, че техните коментари са били погрешно интерпретирани.

В понеделник стана ясно, че военните са завзели властта чрез преврат.

Каква е ситуацията в Мианмар в момента?

Първият вицепрезидент на Мианмар и бивш генерал Минт Суе е назначен за временен президент на страната след преврата.

Местонахождението на Су Чжи и останалите задържани служители и министри са неизвестни.Армията заяви, че е задържала Су Чжи и други политически лидери, защото не са предприели действия заради предполагаемата изборна измама. Освен това казаха, че обявяват извънредно положение за една година. Властта е прехвърлена на главнокомандващия Мин Онг Хлайнг. Според съобщението, той ще извърши разследване на нередностите при гласуването.

За да оправдаят преврата, военните цитират раздел от Конституцията. В раздела се казва, че в случай на извънредно положение главнокомандващият има право конституционално право да „поеме и упражнява суверенната власт на държавата“.

В изявление в понеделник от кабинета на Мин Онг Хлайнг се посочва, че изборите ще се проведат едва след като избирателната комисия бъде „възстановена“ и избирателните списъци бъдат разследвани.

„Ще се проведат свободни и честни многопартийни общи избори и след това държавните отговорности ще бъдат прехвърлени на партията победител, която спазва нормите и стандартите на демокрацията“, се казва в изявлението.

Какво следва след преврата в Мианмар?

Трудно е да се каже какво ще последва по-нататък, особено след като е налице широко разпространено нарушаване на достъпа до интернет и новините в цялата страна, което може да повлияе на способността на хората да получават информация или да организират какъвто и да е отговор чрез социалните медии.

Netblocks, която следи интернет прекъсванията по света, заяви, че мрежовите данни в реално време показват голям спад в свързаността в ранните часове на понеделник сутринта. В един момент единственият работещ телевизионен канал е държавната телевизионната мрежа на Мианмар, „Myawaddy TV“.

Банките в цялата страна също бяха временно затворени и операциите спрени, докато интернет връзката не се подобри, се казва в изявление на Асоциацията на банките в Мианмар.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук