Въпреки резкия скок на смъртността от коронавирус у нас, властта се въздържа от по-строги противоепидемични мерки на национално ниво с оправданието, че обществото не е готово и няма да ги спазва. Това е обобщението след днешния редовен брифинг на Националния оперативен щаб. В момента се залага на мерки на локално ниво, спрямо ситуацията във всяка област.
Онлайн обучение и мерки по места
Ситуацията в определени области започва да става изключително сложна. Заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 58%, а в интензивни грижи – 65%. Сред новите заразени има не само млади хора, но и бебета.
10 области въведоха локални ограничения като онлайн обучение за големите ученици, намалено работно време за заведенията, евентуално затваряне на молове и фитнеси. Сред тях са София, Бургас, Шумен, Кюстендил, Хасково, Перник, Плевен, Ямбол, Благоевград, където нивото на заразените от коронавирус е над 300 на 100 хил. души.
От 12 март, всички ученици от 5 до 12 клас в София преминават на онлайн обучение, а всички заведения, в това число и тези в хотелите и игралните зали, ще работят с ограничено работно време до 22 ч. Новите мерки влизат в сила в още няколко области.
В столицата се преустановява присъственото обучение във висшите училища и в центровете за извънкласни занимания. Срокът на действие на тези мерки към момента е двуседмичен – от 12 до 26 март. Обмисля се затягане на мерките при продължаващ ръст на заболеваемостта с преустановяване на посещенията в големите търговски центрове и фитнес залите.
На територията на Столична община се забранява провеждането на организирани екскурзии, фестивали и събори, при които се планира събиране на голям брой хора на открито.
Софийският оперативен щаб предлага на министъра на образованието да измести датите за ученически състезания и олимпиади, които са планирани за месец март, в това число и пролетните математически състезания, планирани за края на месеца.
По последни данни София премина прагът от 500 заболели на 100 хил. души. Притеснителен е фактът, че средната възраст на заразените с COVID-19 продължава да спада, като към днешна дата е 51 години.
Учениците от 5 до 12 клас в Плевен и Варна ще минат на онлайн обучение от понеделник – 15 март. В Благоевград, Бургас и Ямбол мерките вече са в сила. Във Велико Търново временно се забранява провеждането на фестивали и празници, както и функционирането на пазари и тържища с оглед ограничаването на струпването на много хора на едно място.
В Добрич от понеделник учениците от 5 до 12 клас преминават на дистанционно обучение от понеделник. Заедно с това се преустановяват всички групови извънкласни дейности и занимания по интереси, включително екскурзиите. Само учениците от първи до четвърти клас остават с присъствено обучение и имат възможност да посещават занималня.
20 учители и 9 ученици са заболели за последните 10 дни от COVID-19. Под карантина са 300 души, основно ученици, преподаватели и персонал от детски и учебни заведения. В изолация са още служителите на социалния патронаж в Тервел, 10 души от съдебната система, полицаи и пет медицински лица.
Забраняват се свижданията и посещенията в лечебните заведения. На този етап няма да се преустановяват плановите операции в болниците в Добрич и Балчик, където има разкрити COVID отделения, но обстановката ще се следи непрекъснато и ако се наложи, ще бъдат спрени.
На 12 март в полунощ влизат в сила по-строги мерки и за всички граждани на областта – маските са задължителни вече и при посещения на пазари и тържища на открито.
Учениците от 5 до 12 клас в цялата Смолянска област от 12 март минават също на онлайн обучение. В община Златоград се въвеждат още по-строги мерки. На обучение в електронна среда преминават всички ученици от първи до 12 клас. Детските градини няма да се затварят, но се препоръчва на родителите да не водят децата си там. Спират се плановите операции и плановия прием в местната болница. Въвежда се специален коридор за пациенти със симптоми на COVID-19.
Покачване на смъртността, но излекуваните остават повече от починалите
Покачването на смъртността на седмична база е 53%, като това са нива от септември 2020 г. Около 12% е нарастването на случаите приетите в болници. 11,3% е нарастването на седмична база за заетостта на интензивните легла. „Има болници с изчерпани и полуизчерпани капацитети. Тази сутрин имахме само 5 свободни легла във ВМА“, каза началникът на болницата проф. Мутафчийски. Той предупреди, че нещата не вървят в правилна посока, трябва да се вземат мерки като избягване на всякакви публични събирания. Той алармира, че за разлика от предишните вълни, в момента се наблюдава заразяване „в пълен комплект” при цели семейства.
Той предупреди, че има реален риск болните да не получат адекватна помощ, заради неадекватните мерки. „И когато се изчерпят леглата в болниците, медицинският ресурс, медикаментите има опасност много хора да не получат адекватна медицинска грижа“, допълни той.
За последните 11 дни битката със заразата са загубили 822 души, като за последното денонощие починалите са 97. Такова стръмно покачване на кривата на смъртността не сме имали от септември, каза ген.Мутафчийски. Общо от началото на пандемията досега са починали 10 999 българи.
Единствената положителна тенденция е процентното съотношение между броя на излекуваните спрямо броя на новите случаи. Към 19-25 февруари 35.5% са били излекувани към потвърдени, миналата седмица – 63%, а от миналия четвъртък до днес са 67%. 14-дневната заболеваемост от 380 на 100 000 ни отрежда 16-о място в ЕС, съобщи доц. Ангел Кунчев. По отношение на разпределението се запазват значителни разлики – вече води Плевен с 553 на 100 000 души.
С най-ниска заболеваемост у нас остават областите Търговище – 41 души на 100 000 население, Видин – 92 души на 100 000 население, Кърджали – 106 души на 100 000 население, Разград – 107 души на 100 000 население и Добрич – 169 души на 100 000 население