Бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер ще бъде назначен в Надзорния съвет на руската газова компания „Газпром“. Това стана ясно в петък. Последваха множество негативни отзиви в страната. Очаква се назначението да бъде потвърдено о на годишното общо събрание на компанията на 30 юни.
Германската консервативна партия Християнсоциален съюз (ХСС) призова да бъде отнето държавното му възнаграждение.
„Поведението на Герхард Шрьодер е вредно за Германия. Трябва да проведем разговори с всички партиите за отнемане на официалното му възнаграждение“, каза Щефан Мюлер, председател на парламентарната група на ХСС в Бундестага.
„Тези, които си позволяват да получават заплата от автократи, не се нуждаят от пари на германските данъкоплатци“, добави той и поясни, че подкрепя разработването на правила на непартийна основа за управляване на бизнес дейностите на бивши канцлери. След напускане на поста бившите германски канцлери получават възнаграждение от държавата, с което плащат заплатите на техни служители и други разходи.
Мари-Агнес Щрак-Цимерман от либералната Партия на свободните демократи каза в свое съобщение в „Туитър“, че трябва да се помисли дали възнаграждението на Шрьодер да не бъде отнето и добави, че той вреди на страната, на която се предполага, че служи и си позволява „да получава много повече от добро заплащане за това от един автократ“. Тя заключава, че получаването на възнаграждение от германската държава е несъвместимо с това.
Шрьодер, който беше германски канцлер от 1998 г. до 2005 г. е приятел на руския президент Владимир Путин и ще замени Тимур Кулибаев, зет на бившия казахстански президент Нурсултан Назарбаев.
Кулибаев бе отстранен от поста си след преминалите в насилие безредици, които избухнаха в Казахстан през януари. Шрьодер вече заема редица висши длъжности в руски компании и връзките му с Русия често са източник на противоречия, включително в собствената му партия, която е начело на управляващата в момента коалиция, припомня ДПА.
Той е председател на надзорния съвет на държавния петролен концерн „Роснефт“. Председател е и на комитета на акционерите на проектната компания „Северен поток“, и президент на борда на директорите на „Северен поток 2“. Двата газопровода свързват Русия и Германия по дъното на Балтийско море и са обект на редица критики, особено от страна на САЩ, според които „Северен поток 2“, който все още не е пуснат в експлоатация, може да бъде използван като лост от Москва, ако тя започне военно нахлуване в Украйна.
Украинските искания за доставки на оръжия от западните им съюзници на фона на повишаващото се напрежение по границата на Украйна с Русия бяха описани от Шрьодер като „дрънкане на оръжие“. Той също така вини НАТО за масираното разполагане на руски войски по границата.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини