Работодателските организации искат отмяна на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит.
Предположението им ще бъде обсъдено на Тристранния за съвет национална сигурност.
В мотивите за премахване на добавката бизнесът казва, че това плащане е анахронизъм без аналог в европейски мащаб.
Предлага се то да се вкара еднократно в основните заплати, както това стана преди време за държавните служители.
Работодателите твърдят, че класът поставя в неравностойно положение работници, които извършват един и същи труд, но с различен по продължителност стаж.
Друг аргумент в подкрепа на отмяната е, че така ще се даде възможност на трудовия пазар да се върнат работници и служители, чието наемане понастоящем е препятствано.
Припомняме, че преди няколко седмици вицепремиерът Валери Симеонов подкрепи идеята, но след среща при премиера Бойко Борисов, заедно със синдикатите, Симеонов си промени мнението.
Финансовият министър Владислав Горанов беше категоричен, че темата за премахването на добавката, която е минимум 0,6 на сто за всяка година стаж не стои на дневен ред и не намира място в управленската програма.
От синдикатите бяха категорични, че ако класът падне действията им ще бъдат радикални.
Дебати се очакват и по предложението на КТ „Подкрепа“, максимален размер на обезщетението за безработица да могат да получават и работниците напуснали по собствено желание или по взаимно съгласие с работодателя.
Сегашната разпоредба допуска, в тези случай да се плаща обезщетение в минимален размер.