природен газ

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за декември в размер на 146,09 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“ /IGB/, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около една 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, казва КЕВР на сайта си.

След организиране на тръжни процедури „Булгаргаз“ е сключил и два договора за доставка на втечнен природен газ /ВПГ/ с търговци на природен газ от региона.

Необходимото количество за декември е осигурено и с доставка на тръбен газ, закупен на платформата на „Газов Хъб Балкан“, след проведен търг „тип аукцион“. Освен това „Булгаргаз“ е включил в ценовия микс и количества природен газ от добив от ПГХ „Чирен“.

След извършената проверка на всички разходи за закупуване на природен газ Комисията коригира цената, предложена в днешното заявление на „Булгаргаз“, и я намали минимално от исканите 146,83лв. /MWh на 146,09 лв./MWh.

С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти и по Програмата за освобождаване на природен газ, се казва в съобщението.

Защо цената се покачва?

Една от основните причини за увеличението в сравнение с ноември е високата цена на синьото гориво, съхранявано в газохранилището в Чирен, казват от КЕВР. През основния период за нагнетяване – август и септември т.г. цените на международните газови борси достигнаха изключително високи нива и това повиши цената на газа за ПГХ „Чирен“, допълват от Комисията. По тази причина в ценовия микс за декември добиваният газ от хранилището е с най-висока стойност, съпоставен с другите ценообразуващи елементи.

От друга страна, с настъпването на отоплителния сезон цената на природния газ нараства поради увеличеното потребление, най-вече от топлофикационните дружества, отбелязва се в съобщението на Комисията. Допълнителен негативен фактор е и нарастването на борсовите индекси на международните пазари през последните дни на м. ноември.

Независимо от това за българските потребители – битови и стопански, включително и топлофикационните и газоразпределителните дружества, утвърдената цена от 146,09 лв./MWh остава значително по-благоприятна от индексите на европейските газови пазари за доставки през декември 2022 г., които са на нива от 119 EUR/MWh.

Утвърдената цена е почти два пъти и половина по-ниска от тази за септември – 353,21лв./MWh и е по-изгодна дори и ако ценовият микс включваше доставки по прекратения договор с „Газпром експорт“. Изчисленията показват, че ако „Булгаргаз“ продължаваше да доставя природен газ от руската компания, цената щеше да бъде над 157 лв./MWh, а не 146,09 лв./MWh.

Още новини от деня – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук