Наскоро публикуваните за пръв път в пълен вид на английски език дневници на Алберт Айнщайн от пътуванията му в Азия и Близкия Изток за периода октомври 1922 – март 1923 г. разкриват расистките и ксенофобски виждания на именития учен, съобщава Би Би Си. В тях той описва китайците като „работливи, мръсни и тъпи“.
Алберт Айнщайн, който е с еврейски корени, емигрира от Нацистка Германия в САЩ през 1933 г. След тази голяма промяна постепенно се превръща в защитник на гражданските права на чернокожите в САЩ, определяйки расизма като „болест на белия човек“. Той остава в историята не само като блестящ учен, но и като голям филантроп.
Публикуваните дневници описват пътешествията на Айнщайн от Испания до Близкия Изток и през Цейлон (днес Шри Ланка) към Китай и Япония.
Ученият описва преживяването си в Коломбо на о. Цейлон, като твърди, че хората там „живеят в невъобразима мръсотия и воня, директно на земята, не правят почти нищо и от почти нищо не се нуждаят“.
Най-обидните коментари обаче той запазва за китайците. Според него китайчетата са „тъпи и бездуховни“ и смята, че „ще е много жалко ако китайците изместят всички останали раси“.
На друго място известният физик определя китайците като „изключително стадна нация“, те са „повече автомати, отколкото хора“.