лекари

Общо 93% от българите са здравноосигурени, а 7% – не са, като броят на хората без здравна осигуровка у нас е 380 хил. души, показват резултатите от национално представително проучване на изследователски център „Тренд“.

Това са около 90% от българските турци и около половината от ромите.

Изследването е проведено между 10 – 16 март 2017-та сред 1 004 пълнолетни български граждани. Общо 96% от анкетираните знаят кой е личният им лекар, а малко над 200 хиляди души (или 4%) са тези, които не знаят. Близо 90% от тези, които знаят кой е личният им лекар, декларират, че са доволни от услугите му.

Една трета от всички анкетирани отговарят, че не ходят на профилактични годишни прегледи, но над половината от запитаните ги правят. Малко над една десета пък не знаят, че срещу осигуровките им се полагат годишни профилактични прегледи.

С повишаване на възрастта нараства делът на посещаващите профилактични прегледи. Три четвърти от запитаните не са давали пари нерегламентирано за здравна услуга, докато малко над една пета са го правили, показват още резултатите от проучването.

40% от българските граждани предпочитат да се лекуват чрез народна медицина, като процентът се увеличава пропорционално на нарастването на възрастта. Само една четвърт от най-младите прибягват до методите на народното лечение, докато близо половината от хората над 60 години се лекуват чрез народна медицина. Видима е разликата и в типа населено място, като малко над една четвърт от столичани предпочитат народната медицина, докато в селата са почти половината. Жените са по-склонни да прибягват до народна медицина, отколкото мъжете.

Има различни мнения по въпроса за заплащането на лекарския труд, като 45% от българските граждани са на мнение, че той е добре заплатен, а 39% са на обратното мнение.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук