Медалите "Пулицър". Снимка: БТА

Световната новинарска агенция Асошиейтед прес и в. „Ню Йорк таймс“ са големите победители в тазгодишните свръхпрестижни американски награди за журналистика „Пулицър“. Двете медии получиха отличията за отразяването на войната в Украйна, предаде БТА.

Нюйоркският всекидневник и неговите журналисти бяха удостоени с „Пулицър“ за репортажите си по отразяването на руската инвазия в Украйна. Най-вече за тяхното 8-месечно разследване на касапницата в градчето Буча (край Киев) и на руската военна част, отговорна за масовите убийства.

Руснаците убиха около 1400 цивилни в Буча. Телата на мирните украинци бяха открити след изтеглянето на руските сили в края на март 2022 г. Буча се превърна в символ на военните престъпления, извършвани от кремълската орда от началото на вероломната инвазия в Украйна на 24 февруари миналата година.

Асошиейтед прес пък взе „Пулицър“ за „Журналистическа дейност в полза на обществото“ заради репортажите си за обсадата на Мариупол. Символ на украинската съпротива, този град в Югоизточна Украйна беше обсаден и бомбардиран седмици наред от руските сили в началото на инвазията. Градът беше почти изтрит от лицето на земята, а самолетна бомба разруши театъра, в който се криеха деца и старци. Жертвите само от този удар са над 400, но истинската цифра засега не може да бъде уточнена, защото армията на Путин още държи града в окупация.

Асошиейтед прес спечели и „Пулицър“ за снимков материал към извънредни новини за кадрите, които агенцията е направила в началото на конфликта в Украйна преди 14 месеца.

„Пулицър“ в категорията за извънредна новина получи в. „Лос Анджелис таймс“, чиито репортери тайно записаха разговор на висши служители от градските власти, правещи расистки коментари.

Кристина Хаус от същия вестник бе отличена в категорията за фотографски репортаж за историята на 22-годишна бременна бездомна жена от Лос Анджелис.

В. „Уолстрийт джърнъл“ взе наградата в категорията за разследващи репортажи за серия репортажи около конфликти на интереси сред служители на 50 федерални агенции.

Кейтлин Дикерсън от „Атлантик“ получи наградата за репортажи, посветени на политиката на администрацията на Доналд Тръмп за принудително разделяне на деца на мигранти от техните родители.

Каролин Кичънър от в. „Вашингтон пост“ взе наградата за национални репортажи за публикациите й, посветени на решението за ограничаване на абортите, в това число и статията й за тексаска тийнейджърка, родила близнаци, след като новите ограничения на абортите не й позволили да прекрати нежеланата бременност.

Ели Саслоу също от „Вашингтон пост“ получи отличието в категорията за анализи, разказващи отделни истории на хора, борещи се с последиците от пандемията, за бездомни хора, за хора, борещи се с пристрастеността си, за неравенствата в обществото – „един портрет на Америка, който показва проницателния и аналитичен поглед на автора“.

Наградите „Пулицър“ се връчват от Колумбийския университет в Ню Йорк. Миналата година украински журналисти бяха отличени със специален „Пулицър“ заради храбростта, с която работят по време на войната в Украйна. Тази година също, но като членове на Асошиейтед прес.

Снимката с умиращата бременна украинка Ирина е №1 за World Press Photo
Тази фотография на умираща бременна жена в Мариупол донесе на репортера Евгений Малолетка голямата награда на World Press Photo. Сега и „Пулицър“.

Наградите се връчват общо в 15 журналистически категории, както и в 8 категории за изкуства. Отличеният за журналистика в служба на обществото получава златен медал. Другите получават скромни награди от по 15 000 долара.

Зам.-председседателят на борда на „Пулицър“ Нийл Браун не пропусна да изтъкне на какви опасности са подложени журналистите в Русия. Той визира случая на репортера на „Уолстрийт джърнъл“ Еван Гершкович, който бе арестуван в Русия и сега е в затвора, обвинен в шпионаж.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук