Атлетик Билбао

„Атлетик Билбао“ ликува за трети път в своята история със Суперкупата на Испания, след като надви Барселона с 3:2 след продължения в драматичен финал, игран в Севиля.

„Барселона“ водеше, но в продълженията подцени противника

Каталунците на два пъти излизаха напред в резултата, но в крайна сметка непримиримият дух на баските им донесе първи триумф в надпреварата от 2015 година, когато тимът отново спря Барса след успех с 4:0.

На „Естадио де ла Картуха“ каталунците поведоха в 40-та минута след гол на Антоан Гризман.

Радостта на Роналд Куман и компания трая 120 секунди, след като Оскар де Маркос изравни след асистенция на Иняки Уилямс. Гол на Раул Гарсия бе отменен след около час игра, а Гризман вкара второто си попадение в 77-та минута след асистенция на Жорди Алба.

Когато каталунците вече си мислеха, че са спечелили за 14-и път трофея, Асиер Виялибре изравни в заключителните мигове и вкара срещата в продължения. Там Атлетик продължи по възходяща и отбеляза в 94-та минута чрез Уилямс.

До края на допълнителните 30 минути Барса така и не успя да се върне в двубоя, а за капак и голямата им звезда Лионел Меси бе изгонен с директен червен картон.

Така, Роналд Куман не успя да спечели първи трофей начело на „блаугранас“, докато с такъв се поздрави колегата му начело на Билбао Марселино Гарсия Торал.

Меси може да е аут 12 мача

В същото време стана ясно, че капитанът на „Барселона“ Лионел Меси може да бъде дисквалифициран за 12 мача от испанската футболна федерация заради поведението си във финала за Суперкупата на страната. Първоначално съдията не видя нарушението, но след консултация с ВАР показа директен червен картон на Меси. За 33-годишният ветеран това беше изобщо първо изгонване на клубно ниво в 753-тия му мач с екипа на „Барса“.

В кариерата си Лео имаше само два червени картона с екипа на националния отбор – при дебюта си за Аржентина в контрола срещу Унгария през 2005 г. и в мача за бронзовите медали на Копа Америка `19 срещу Чили.

Сега дисциплинарната комисия има два варианта да накаже Меси – от два до четири мача заради директното изгонване и от четири до 12 мача, ако действията му бъдат възприети като умишлена агресия.