ваксини

България очаква „ваксините на солидарността“ в края на второто тримесечие на година, тоест през месец юни. Страната ни е е една от петте членки на Европейския съюз, които ще получат „ваксините на солидарността“.

Предложението животоспасяващите дози да бъдат доставени в България е направено от португалското председателство, съобщава „Политико“. „Ваксините на солидарността“ ще бъдат разпределяни на държави-членки, които са ваксинирали по-малко от 45% от възрастното си население.

5 държави си разпределят почти 3 млн. дози

3 милиона ще бъдат предоставени като „ваксини на солидарността“, от тях 2,86 милиона ще отидат в пет членки на ЕС, сред които България, Хърватия, Естония, Латвия и Словакия. Останалите 140 хиляди ще бъдат предназначени за Чехия. Австрия няма да получи допълнителни бройки. Ваксините са част от общо 10 милиона дози на „Пфайзер“ и „Бионтех“, които се очаква да бъдат разпределени през следващите седмици.

 6 премиера в обща инициатива

Да бъде направена корекция на разпределението на ваксините срещу COVID-19, така че да се гарантира, че държавите членки на ЕС ще получават едновременно доставките на база на броя население. За това призоваха министър-председателят Бойко Борисов и колегите му от Австрия, Чехия и Словения по време на брифинг миналия месец във Виена.

В австрийската столица премиерът Борисов участва в работна среща с австрийския канцлер Себастиан Курц и премиерите на Чехия – Андрей Бабиш, на Латвия – Артурс Кришянис Каринш, на Словения – Янез Янша и на Хърватия – Андрей Пленкович. Тема на срещата беше доставките на ваксини срещу COVID-19 в страните от Европейския съюз и апела на част от европейските лидери да се проведе дискусия на европейско ниво по темата.

В рамките на брифинга във Виена след срещата лидерите подчертаха, че апелът им цели не да бъдат отправяни обвинения, а да се намери бързо решение на проблема, така че всички европейски граждани да получат ваксини.

Солидарността на Европа

„Ние винаги сме вярвали в европейската солидарност и в решенията на Европейския съвет“, изтъкна министър-председателят Бойко Борисов тогава. Българският министър-председател изтъкна и като проблем това, че компаниите производители не изпълняват договорите си. „Нещо повече – те ги нарушават, като не спазват пропорционалното разпределение“, добави българският премиер. Борисов изрази недоумение как е възможно договореното от лидерите на най-високо ниво в рамките на Европейския съвет да бъде променяно от някакъв комитет в хода на доставките. „Как може да се променя решение на Съвета, без самите ние да сме го променили“, попита реторично министър-председателят.

Борисов зовеше за отстраняване на несправедливостта с процентно разпледеление

„Нашият призив е несправедливостта незабавно да бъде отстранена и да се премине към това, за което сме се разбрали за процентно разпределение на база на населението“, апелира тогава министър-председателят Бойко Борисов.. „Ние не искаме подаяния. България е инвестирала в разработването на ваксините“, категоричен беше Борисов.

Австрия тогава ни подкрепи

Австрийският канцлер Себастиан Курц също коментира доставките на ваксини за България. Курц беше категоричен, че трябва да бъде направена корекция в настоящия механизъм на доставка на ваксини за държавите членки. „Солидарността трябва да влезе в действие, разликите в ЕС да бъдат минимализирани и ваксинационният процес да бъде успешен“, заяви австрийският канцлер.Днес обаче стана ясно, че Австрия няма да получи допълнително бройки.

През юни страната ни ще има животоспасяващите дози, дошли след инициативата справедливо разпледеление според процентното население на всяка нждаеща се от Европа страна.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук