волейбол

Волейболните ни национали загубиха от действащия световен шампион Полша с 1:3 (14:25, 25:23, 22:25, 23:25) в последен мач от група „D“ на световното първенство, на което България е домакин съвместно с Италия. Двубоят бе в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна.

„Трикольорите“ ни се нуждаеха от победа с 3:0 или 3:1, за да заемат първото място в групата, но спечелиха само един гейм срещу „Дружина Полска“. Така възпитаниците на Пламен Константинов завършиха участието си във Варна с три победи и две загуби, които им отредиха трето място в групата след записалия пет успеха тим на Полша и Иран, завършил втори с 4 победи и 1 загуба.

В следващата фаза България и Иран попадат в група „G“ в София с тимовете на САЩ и Канада.

След равностойно начало поляците дръпнаха с 8:5 при първото техническо прекъсване след добра атака на Курек. „Дружина Полска“ продължи да доминира тотално и увеличи преднината си до 16:8 при втората техническа пауза. Волейболистите на Пламен Константинов не успяха да се търсят от шока, като разликата дори се увеличи и поляците взеха гейма повече от категорично с 25:14.

Втората част започна далеч по-добре за родните национали, които играеха точка за точка срещу световните шампиони и се оттеглиха с точка аванса при първата техническа пауза – 8:7. Добрата игра на „лъвовете“ продължи и с мощна атака на Николай Учиков те поведоха с 12:9, а разликата от три точки се запази и до второто техническо прекъсване 16:13. Националите дори имаха аванс от четири точки при 19:15, но допуснаха съкращаване на преднината си до 24:23 и все пак след чудесна атака на Тодор Скримов спечелиха частта с 25:23, за да изравнят резултата в срещата.

Родните „трикольори“ стартираха фантастично третия гейм и поведоха с 3:0, но поляците бързо изравниха и взеха преднина при първото техническо прекъсване – 8:6. Михал Кубяк и компания дръпнах с 6 точки при 13:7, а втората техническа пауза дойде при 16:9 за тях. България намали до 16:20 след блокада на влезлия като резерва Николай Николов, а след това при негова атака разликата стана още по-малка – 20:22. Валентин Братоев намали до 22:24, но Мирослав Градинаров прати топкат ав аут от сервис и Полша спечели гейма с 25:22.

Четвъртият гейм започна със сериозна битка на полето и игра точка за точка. Поляците водеха с 16:14 при второто техническо прекъсване, но след добра атака на Градинаров и ас на Валенти Братоев резултатът бе изравнен – 16:16. България търсеше своя шанс да поведе и имаше такъв при 21:21, но атаката на Братоев не бе успешна. Все пак националите взеха аванс при 23:22, но това не и последната им точка в мача след две неуспешни атаки на Градинаров, довели до успеха на поляците след 25:23 в тази част.