Съставът на Барселона не успя да победи Олимпиакос при гостуването си в Пирея. Отборът на Ернесто Валверде завърши 0:0 с гърците в среща, която разочарова почитателите на атрактивния и нападателен футбол. Каталунците бяха по-добрият тим на терена, но съперниците им показаха стегната игра в защита и заслужиха престижната точка.

Олимпиакос Барселона Валверде

Преди началото на двубоя запалянковците на домакините направиха голяма хореография, изписвайки в червено и бяло „Ние владеем тази територия“ на английски език. На централно място на трибуните на стадион „Караискакис“ имаше и огромен транспарант на испански: „Ернесто, благодарим ти за всичко“.

Той бе насочен към наставника на Барса, който води гръцкия гранд на два пъти през годините, спечелвайки три титли на южната ни съседка. За специалиста имаше и лъскав приз, връчен му от ръководството на Олимпиакос.

Олимпиакос Барселона

Още в третата минута десният бек на блаугранас Нелсон Семедо пробва бдителността на вратаря Силвио Прото. Опитният белгиец обаче улови изстрела на португалеца. В 15-ата минута дойде първата възможност за Олимпиакос, но Самюел Юмтити успя да изчисти от крака на нахлуващ нападател, а впоследствие топката стигна до ръцете на Марк-Андре тер Стеген.

Пет минути по-късно Лионел Меси накара Прото отново да показва своя рефлекс. Скоро след това гръцки фен нахлу на терена, прегърна аржентинската мегазвезда и си излезе необезпокоявано от игрището – нещо, което не се вижда всеки ден. В 23-ата минута Луис Суарес потърси мрежата с външен фалц, но не сполучи.

До края на първата част Меси имаше възможност да открие резултата на още два пъти, но Прото отново бе на своя пост – веднъж при удар на Бълхата отляво, а след това при опит на нападателя да намери мишената от фаул. Червените от своя страна отвръщаха с бързи контраатаки, които обаче не доведоха до нещо по-сериозно в наказателното поле на Барса.

Точно преди почивката се контузи испанският защитник Сержи Роберто, на чието място се появи Жерард Деулофеу. Това доведе до рокада – Денис Суарес, който до този момент играеше на крилото, се върна назад, а Деулофеу застана на неговата позиция.

Второто полувреме започна по начина, по който завърши първото – опасни нападения на каталунците и епизодични набези към рамката на Марк- Андре тер Стеген. В 62-ата минута Барса създаде сериозна опасност пред вратата на Олимпиакос, като в центъра на събитията бяха Луис Суарес и Меси. Последният получи пас на късо разстояние, но шутира неточно.

В средата на втората част гръцката агитка реши да помага на своите и със звукови ефекти – за няколко минути на стадиона в Пирея се чуваше странен пищящ звук, който обаче може да докара солена глоба на домакините. В 71-ата минута Луис Суарес можеше да открие резултата, но ударът му бе блокиран от бранител.

В 80-ата минута топката кацна върху горната греда след изпълнение на уругваеца, след това Меси на два пъти опита леко да подпали ръкавиците на Прото, но и вратарят реагира добре.

Така Барса записа първо равенството в най-комерсиалния клубен турнир и прекъсна серията си от три поредни победи. Олимпиакос пък спечели първа точка в груповата фаза и заминава за Лисабон с мисъл да надвие Спортинг в следващия кръг, което ще доближи гърците до Лига Европа. Меси и компания пък ще имат трудна визита – на „Алианц Стейдиъм“ срещу италианския шампион Ювентус.

Въпреки равенството наставникът на каталунците Ернесто Валверде похвали играта на Луис Суарес, който в последно време не е в добра форма и спря да бележи. Валверде изказа и благодарността си към гръцките фенове, които го възнаградиха с бурни аплодисменти заради успешния му период начело на Олимпиакос с три титли и две купи на Гърция.

„Хареса ми как игра Суарес. Постоянно повтарям, че понякога да вкараш гол е въпрос на един сантиметър. По-важното е, че нашите футболисти създават много положения. Това е добър показател. Ефективността ще дойде“, сподели Валверде.

„В никакъв случай не сме играли слабо. Олимпиакос обаче се защитаваше стабилно и се стремеше да ни изненада с контраатаки. Съжаляваме, че не си осигурихме предсрочно класиране за осминафиналите. Направихме крачка напред, но не такава, каквато се надявахме“, продължи наставникът на Барса.

„Атмосфертата на стадиона в Пирея винаги е била в моя полза, но не и днес. Знам какво означава Шампионската лига за тези фенове, изпитвал съм го многократно. Беше наистина емоционално“, каза още Валверде.

В другата среща от групата Ювентус се добра до равенство 1:1 в гостуването си на Спортинг (Лисабон). Домакините от „Жозе Алваладе“ първи взеха преднина в двубоя, но бианконерите показаха непримиримост и в 79-ата минута се добраха поне до точката с гол на Гонсало Игуаин.

Ювентус Спортинг Лисабон

Юве обаче се нуждаеше от победа, за да си гарантира със сигурност класиране за следващата фаза на турнира, така че този резултат запазва интригата поне за втората позиция в групата в оставащите два кръга.

След сравнително равностойно начало, в 11-ата минута домакините стигнаха до първата си голова възможност и Бруно Сезар отправи далечен удар, който мина над вратата. В 20-ата минута Спортинг откри резултата. Желсон Мартинш отправи силен шут, който бе спасен от Джанлуиджи Буфон, но топката стигна до Сезар и той от движение я прати във вратата.

Ювентус опита веднага да реагира и в 22-ата минута Сами Кедира бе намерен в наказателното поле, но изстрелът му с глава отблизо мина покрай вратата.

До края на полувремето Спортинг затвори всички пространства и не даде възможност на Старата госпожа да организира сериозен натиск в търсене на изравнителен гол, което видимо изнерви играчите в жълто.

В 48-ата минута Юве стигна до положение пред вратата на Руи Патрисио. Миралем Пянич центрира от корнер, но ударът с глава на Марио Манджукич не успя да затрудни вратаря. В 54-ата минута Пянич получи на границата на наказателното поле, но стреля над вратата.

Второто полувреме играта се развиваше почти изцяло в половината на Спортинг. Лисабонци обаче продължиха да се защитават добре и да организират опасни контраатаки, като при една от тях в 60-ата минута Бруно Сезар бе изведен на добра позиция и стреля над вратата.

Само минута по-късно събитията се пренесоха пред вратата на Руи Патрисио, който трябваше да се намесва решително след силен удар по земя на Матия Де Шилио.

В 69-ата минута Юве пропусна най-добрата си възможност до момента. Манджукич от аутлинията върна към Дибала, той свали с глава за Игуаин, който отблизо също стреля с глава, но Руи Патрисио с блестяща намеса опази вратата си. Минута по-късно Дибала отправи силен удар от дистанция, но отново в ръцете на вратаря.

По-добрата игра на гостите все пак им донесе изравняване. В 79-ата минута Хуан Куадрадо с великолепен пас изведе Игуаин в пеналта, а аржентинецът технично копна топката и отбеляза за 1:1. В 81-ата минута и Дъглас Коща пробва далечен изстрел, който мина до гредата.

В крайна сметка мачът завърши без победител, като Ювентус запазва второто си място във временното класиране в групата с актив от 7 точки. Спортинг пък е с 4 спечелени точки до момента на 3-ата позиция.

Класиране група D

Наставникът на Ювентус Масимилиано Алегри не беше никак доволен от своя отбор след равенството срещу Спортинг (Лисабон).

„Единственото хубаво нещо от този мач е резултатът. Имахме прекрасна възможност да си гарантираме място на осминафиналите, но не я използвахме. Сега борбата продължава.

Разочаровани сме, защото играхме слабо, особено през първото полувреме. Реагирахме след допуснатия гол, но при 1:1 трябваше да сме по-настойчиви в търсенето на победата“, критичен беше Алегри.

„Спортинг беше без трима или четирима важни футболисти, но игра силно. Бяхме наясно, че ако позволим на съперника да действа смело и да атакува по фланговете, ще имаме проблеми“, каза още треньорът на бианконерите.