Папата проведе аудиенция с президента на САЩ Джо Байдън. Франциск се среща с няколко световни лидери, които участват в срещата на върха на Г-20 в Рим, преди да се отправят към COP26.
Президентът пристигна във Ватикана по обяд. Държавният глава и съпругата му бяха посрещнати от монсеньор Леонардо Сапиенца, ръководител на папското домакинство, и други служители на Ватикана.
Срещата между президента на САЩ Джо Байдън и папа Франциск продължи около 90 минути.
Байдън е вторият католически президент в историята на Съединените щати – първият е Джон Ф. Кенеди. Демократът е и третият президент на САЩ, който се среща с папа Франциск от 2013 г. насам, както и 14-ият президент на Америка, който се среща с папа.
Освен Байдън и съпругата му на срещата присъстваха още държавният секретар Антони Блинкън, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан и други членове на американското обкръжение.
„Президентът Байдън благодари на Негово Светейшество за застъпничеството му за бедните по света и тези, които страдат от глад, конфликти и преследвания. Той похвали лидерството на папа Франциск в борбата с климатичната криза, както и застъпничеството му да гарантира края на пандемията за всички чрез ваксина споделяне и справедливо глобално икономическо възстановяване“, се казва в изявление на Белия дом.
Очаква се днес главата на римокатолическата църква да се срещне и с президента на Южна Корея Мун Дже Ин. На следващия ден за първи път папа Франциск ще застане очи в очи срещу индийския президент Нарендра Моди.
По-рано днес Франциск призова COP26 за спешен отговор на климатичната криза.
Climate change can be faced with a renewed sense of shared responsibility for our world, and an effective solidarity based on justice, a sense of our common destiny and a recognition of the unity of our human family in God’s plan for the world. #Faiths4COP26
— Pope Francis (@Pontifex) October 29, 2021
„Лицата, вземащи политически решения, които ще се срещнат на COP26 в Глазгоу, са призовани спешно да дадат ефективен отговор на настоящата екологична криза“, каза папата в посланието, излъчено по Би Би Си и преведено от италиански език.
В заключение папата подчерта, че всеки отделен човек може да изиграе роля в „промяната на нашия колективен отговор на безпрецедентната заплаха от изменението на климата и деградацията на нашия общ дом“.
По-рано този месец папата се присъедини към близо 40 религиозни лидери в призив към правителствените ръководители на COP26 за „спешни, радикални и отговорни действия“ за драстично ограничаване на парниковите газове.
84-годишният папа няма да присъства на кризисните преговори, насочени към борбата с извънредната ситуация с климата.
Ватиканът изпраща делегация, водена от държавния секретар кардинал Пиетро Паролин.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини