Джо Байдън и Володимир Зеленски
Джо Байдън и Володимир Зеленски. Снимка: Володимир Зеленський/Facebook

От известно време президентът Джо Байдън се канеше да пътува до Украйна.

„Той искаше да отиде още миналата година“, но това беше просто „въпрос на възможност и на работа с логистичните съображения и съображенията за сигурност“, каза американски служител, който говори при условие на анонимност, за да предостави подробности.

Въпреки че няколко служители от кабинета на Байдън и други американски законодатели вече са пътували до Украйна, вкарването и изкарването на президента в активна военна зона би било много по-сложно от гледна точка на сигурността.

По време на пътуването си до Полша през март миналата година Байдън стигна до Жешов, на около 60 мили от границата с Украйна, и се оплака, че не може да отиде по-далеч.

„Част от разочарованието ми е, че не мога да го видя от първа ръка, както на други места“, каза той по време на брифинг за бежанците. Той намекна, че основното притеснение е свързано със сигурността. „Те не ми позволяват, разбираемо, предполагам, да пресека границата и да погледна какво се случва в Украйна“.

В понеделник Байдън най-накрая направи посещението в Киев – пътуване, което беше „щателно планирано“ в продължение на няколко месеца. То се осъществи благодарение на работата на малки екипи от хора в няколко агенции: кабинета на началника на канцеларията на Белия дом, Съвета за национална сигурност, военния офис на Белия дом, Пентагона, Тайните служби на САЩ и разузнавателната общност.

Байдън разказа за шестте си посещения в Украйна в качеството си на вицепрезидент, като каза на украинския президент Володимир Зеленски: „Знаех, че ще се върна, но исках да съм сигурен“.

Официални представители на САЩ определиха посещението на Байдън в активната военна зона като „безпрецедентно“, като се позоваха на липсата на какъвто и да е американски военен отпечатък в Украйна и на по-малката от обичайното дипломатическа операция в американското посолство в Киев. Едва след като Байдън премина обратно в Полша около 20:00 ч. местно време в понеделник, Белият дом потвърди подробности за пътуването му.

Пътуването му започнало, когато той отпътувал в събота в 4:15 ч. сутринта от съвместната база „Андрюс“ на борда на самолет С-32, който летял до военновъздушната база „Рамщайн“ в Германия и след това до полското летище „Rzeszów-Jasionka“.

Оттам Байдън се отправил към железопътната гара и бързо се качил на силно обезопасен влак с осем вагона и с изподрани прозорци за нощното пътуване до Киев. Той пристигнал малко след 8 ч. в понеделник, слязъл от влака и заявил: „Хубаво е да се върна в Киев“, според доклад, подаден часове по-късно, след като се е завърнал благополучно в Полша.

Логистично сложното пътуване, което вероятно е и най-символичното в президентството на Байдън, се състоя дни преди годишнината от войната и даде знак на Русия, че Западът ще продължи да стои твърдо зад Украйна. Дългоочакваното пътуване на Байдън до разтревожената столица на страната беше не само повод за снимки, но и възможност да разговаря със Зеленски за конфликта, чийто край не се вижда, и за това колко още може да направи Западът, за да ускори приключването му – и да гарантира, че то ще се случи при условията на Украйна.

Дори след като Байдън напусна безопасно и успешно Киев в понеделник, служителите на Белия дом отказаха да споделят подробности за това как изобщо е пътувал дотам, позовавайки се на продължаващите опасения за сигурността, свързани с извънредното му посещение в активна военна зона.

Според Белия дом Байдън е пътувал с много по-малка група от помощници и служители по сигурността, отколкото обикновено. Само двама репортери пътуваха с Байдън и двамата бяха задължени да се откажат от телефоните си за времето на пътуването, като не можеха да изпращат на колегите си никаква информация или да докладват за пътуването, докато Байдън не достигне Киев. Според Асоциацията на кореспондентите на Белия дом към тях в Киев се е присъединил екип от двама души на CBS News, който е пътувал в кортежа на президента.

„Когато пристигаше, президентът беше много съсредоточен върху това да се увери, че ще използва максимално времето си на място, което знаеше, че ще бъде ограничено“, каза Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Байдън, в телефонен разговор с репортери в понеделник сутринта, след като пътува заедно с президента. „Той беше развълнуван от пътуването“.

Пълният състав на репортерите и фотографите, които първоначално трябваше да летят с президента до Полша, беше оставен настрана, но се очакваше да отпътува по план в понеделник вечерта, като това беше рядко срещано пътуване в чужбина на борда на президентски самолет без президента на борда. Двамата журналисти, които предприеха тайното пътуване с Байдън, заявиха, че са били информирани за пътуването в петък следобед. Директорът по комуникациите на Белия дом Кейт Бедингфийлд ги е задължила да пазят тайна, като ги е инструктирала да търсят информация за заминаването в имейл в събота с тема: „Инструкции за пристигане за голф турнира“.

Часове преди пристигането на Байдън в Украйна американските служители са информирали Русия за пътуването на президента, каза Съливан, „с цел деконфликт“ – опит да се избегне всякаква непреднамерена ескалация, която би могла да доведе до пряк военен конфликт между двете страни.

Посещението на Байдън подчерта променящите се изчисления на администрацията, която все повече се чувства комфортно с ролята си във войната – и по-малко се притеснява от ответни мерки от страна на Москва.

В продължение на една година бойни действия САЩ калибрираха отговора си в съответствие с други съюзници от НАТО и се стремяха да балансират между необходимостта да отстояват суверенитета на Украйна и потенциалната ескалация, която може да предизвика по-пряк конфликт с Русия. С напредването на войната САЩ коригираха оценките си за риска, като постепенно увеличиха помощта за отбрана на украинската армия в условията на кампанията за обществен натиск на Зеленски и след като служителите на разузнаването не бяха толкова притеснени, че руският президент Владимир Путин ще изпълни скритите си заплахи за започване на пълномащабна война срещу Запада.

В Киев започнаха да се разпространяват съобщения за евентуално посещение на американския президент преди годишнината от руското нахлуване. Американски военни самолети бяха забелязани да кръжат близо до полската граница, а жителите на Киев публикуваха в социалните мрежи видеоклипове с блокирани обекти в центъра на града и в близост до посолството на САЩ. Украинският външен министър Дмитрий Кулеба отмени и планираното за понеделник посещение в Брюксел за Съвета по външни работи.

Украински правителствен служител заяви, че украинците „отдавна са поискали това посещение“. Длъжностното лице добави, че посещението е било подготвено „за много кратко време“ – около една седмица, „при максимално ниво на секретност чрез комуникационните линии на [главния съветник на Зеленски Андрий] Ермак и Кулеба“. На служителя е предоставена анонимност, тъй като лицето не е било упълномощено да говори.

От съображения за сигурност „във всяко министерство са участвали само по няколко души“, заяви Джонатан Финер, заместник-съветник по националната сигурност и, както се изрази втори американски служител, „логистичен отговорник“ за пътуването.

Дискусиите за това какво да се обсъжда по време на пътуването се провеждат в продължение на няколко седмици, докато помощниците работят, за да подготвят президента за оръжейния пакет, санкциите и за какво да разговарят със Зеленски, каза трети американски служител.

Той добави, че президентът е взел окончателното решение в петък да продължи пътуването след среща в Овалния кабинет с ключови членове на екипа си по национална сигурност.

„Екипът му по сигурността успя да сведе риска до управляемо ниво и това го накара в крайна сметка да вземе решение да замине“, каза Съливан. „Той получи пълно представяне на много добър и много ефективен оперативен план за сигурност. Той изслуша тази презентация, убеди се, че рискът е управляем, и в крайна сметка взе решението“.

Забележително е, че Байдън не се прибра вкъщи в Уилмингтън, Дел, за уикенда, както почти винаги прави, а остана в Белия дом. В събота той и първата дама, след обичайното си следобедно пътуване сред хората, се отбиха в Музея на американската история „Смитсониън“, а след това вечеряха в ресторант във вашингтонския квартал Блумингдейл.

В неделя рано сутринта беше обявен „капак за пътуване/фотография“, с което пресслужбата беше предупредена, че президентът няма да напуска Белия дом до края на деня.

Но той вече си беше тръгнал.

П.С: Това е първото пътуване на американски президент в активна военна зона, където американските сили не участват в сраженията и САЩ не контролират въздушното пространство.

Текстът е публикуван в Politico, негови автори са Ели Стоколс и Александър Уорд. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още новини от деня – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук