След малко повече от две седмици, на 24 септември, германците ще се отправят към избирателните секции, а Ангела Меркел изглежда е на път да спечели четвъртия си пореден мандат като канцлер на страната. Според анализаторите, това показва малък апетит за промяна.

„Меркел или Меркел – това ли е единственият избор на Германия?”- питат местни журналисти, докато проучванията на общественото мнение сочат, че коалицията Християн-демократически и Християн-социален съюз (ХДС/ХСС) на настоящия лидер води убедително пред основния си съперник – „червените дяволи” от Социалдемократическата партия на Германия (ГСПД).

„Дори след 12 години управление на „Мути Меркел” (мама Меркел), нацията не е в настроение за промяна, пише консервативният всекидневник „Ди Велт”.

„Нещата вървят прекалено добре, за да могат германците да проявят някакво дълбоко недоволство от правителството“, посочва още изданието.

Често приветствана като най-могъщата жена в света, 63-годишната Меркел започна предизборната кампания, изпращайки послание за стабилност и приемственост в свят, объркан от Брекзит и президентството на Доналд Тръмп.

Нейните неголеми усилия контрастират рязко с тези на главния й съперник и лидер на ГСДП Мартин Шулц, който кръстосва страната, обещавайки да се бори за по-справедлива Германия. Коментаторите обаче казват, че обещанията му за по-голяма равнопоставеност по отношение на доходите и инвестиции в образованието и инфраструктурата не успяват да резонират в момент, когато голямата европейска икономика работи толкова добре и заетостта е на рекордно високи нива.

След краткия възглас на радост по-рано тази година, наречен „ефекта на Шулц“, вълнението от кандидатурата на бившия председател на Европейския парламент се стопи бързо.

Така, според социолозите, за блока на Меркел са готови да гласуват 38-40% от германците, докато подкрепата за социалдемократите се движи в диапазона 22-25%. Те все пак предупреждават, че тези резултати не бива да се разглеждат като хвърлен камък. Близо половината от имащите право на глас, или около 46 на сто, все още не са сигурни кого ще подкрепят, твърдят експертите от института „Аленсбах”.

Фокусирани върху победата

Обещавайки се да се бори „до последната минута“, Шулц засили атаките си срещу канцлера, обвинявайки я в „ерозия на демокрацията”.

„Искам да се справя по-добре“, заяви 61-годишният политик в Бремен преди дни. „Винаги има алтернатива, независимо от твърденията на Меркел.“

На този фон самата Меркел не се ангажира с агресивна реторика и избягва да споменава името на своя съперник по време на медийни изяви. На въпрос дали има резервен план, в случай, че резултатът от вота не е в нейна полза, тя показа голяма увереност.

„Напълно съм съсредоточена върху победата“, каза Меркел.

Иначе, ако никоя партия не постигне самостоятелно мнозинство, дните след изборите могат да се окажат най-интересни, когато започнат коалиционните разговори.

Шулц вече каза, че социалдемократите не са склонни да бъдат партньор в ръководено от Ангела Меркел правителство. Очаква се четири по-малки партии да преминат 5-процентовия праг за влизане в парламента. Свободната демократическа партия (СВдП) се надява да се върне отново в Бундестага след краха през 2013 г., а „Зелените” са спрягани за възможни коалиционни партньори на ХДС/ХСС. Най-лявата „Ди Линке” обещава да остане в опозиция.

Дясната популистка „Алтернатива за Германия”, чийто привърженици скандират „Меркел трябва да си отиде’, вероятно ще влезе в Бундестага за първи път, но големите партиите вероятно ще избягват разговора с антиимигрантския екип. Партията спечели места в няколко местни парламенти, след като яхна вълната от гняв срещу бежанската политика на Берлин, но популярността й намаля, тъй като притокът на мигранти намаля.

„Трудно е да се предположи, че ГСДП ще навакса голямата разлика с ХДС/ХСС”, каза пред в. „Билд” ръководителят на института за проучвания INSA Херман Бинкерт.

„Ако ГСДП не се интересува от друга голяма коалиция, тя трябва да се подготви да остане в опозиция“, твърди още той.

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук