Асен Василев
На снимката: Асен Василев.

Вчера Българското национално радио разпространи информация за законопроект на правителството, който предвижда създаването на междуведомствен извънреден орган, който да защитава националната сигурност от рискове за икономическата и финансовата система.

Според БНР начело на органа ще застане финансовият министър и вицепремиер Асен Василев, а въпросният междуведомствен съвет ще може да вкарва хора, фирми, политици и партии в черни списъци.

По-нататъшното обяснение на органа, чието създаване според БНР се обсъжда, навежда на мисълта, че именно този орган вероятно би следял за спазването на един евентуален бъдещ български закон “Магнитски” – доста суров в същината си. По-рано днес Христо Иванов, отговаряйки на въпрос дали законопроект за създаването на такъв орган има, също заговори по темата „Магнитски“, което допълнително води мисълта в тази посока.

Ако приемем, че такъв законопроект не съществува обаче, това би значело, че някой води очерняща кампания срещу действителното създаване на български еквивалент на закона „Магнитски“ в законоустановените граници.

Български закон “Магнитски”?

На 2 юни миналата година Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков заради “тяхната значителна роля в корупцията в България”.

Това публично обявяване на санкции представлява най-широкообхватното действие на глобалния закон „Магнитски,“ предприето за един ден в историята на програмата, насочено срещу 65 физически и юридически лица за техните значителни корупционни действия в България, съобщиха тогава американските власти.

По-късно бяха санкционирани още няколко българи – Петър Харалампиев, Александър Манолев и Красимир Томов.

Делян Славчев Пеевски е не просто бивш депутат от ДПС, но и настоящ в 47-мия Парламент.

След санкциите “Магнитски”, многократно у нас беше започван разговорът санкциите по глобалния закон да открият юридически израз и у нас. Дебатът беше фокусиран върху това да бъде създаден български еквивалент на закона “Магнитски”. В рамките на 46-тото Народно събрание дори беше създадена т. нар. Временна комисия “Магнитски”, която работеше за това да установи дали българските компетентни органи и служби са допуснали съответните пропуски, за да се стигне до действията на санкционираните лица. Инициативата за създаването на комисията тогава дойде от “Демократична България”, а председател на комисията беше настоящият министър на правосъдието Надежда Йорданова.

Съществува ли обаче такъв законопроект?

Вчера Българското национално радио съобщи, че законопроект, с който БНР разполага, предвижда създаването на нов извънреден орган, който ще защитава националната сигурност от рискове за икономическата и финансовата система. В днешните си публикации по темата БНР продължава да говори за събитията около законопроекта, сякаш той съществува.

По-рано днес трима представители на управляващата коалиция обаче последователно отхвърлиха както, че се готви създаването на такъв консултативен орган към Министерския съвет, така и самото съществуване на такъв законопроект.

Христо Иванов, ДБ: Такъв законопроект няма, няма и да има

Христо Иванов, председателят на парламентарната група на “Демократична България”, заяви пред журналисти, че “такъв законопроект няма, няма и да има”. В изявлението си той намекна, че законопроектът е бил подхвърлен в публичното пространство.

“За да има такъв законопроект, той трябва да е минал някакво ниво на политическо съгласуване. Подобни текстове изобщо не са били предмет на обсъждане в какъвто и да е било политически формат”, заяви Иванов.

“Това, което се появи като текстове, по никакъв начин не може да бъде подкрепено от “Демократична България” в този вид. Очевидно тези текстове влизат в противоречие с Конституцията, с Европейската конвенция за правата на човека. Ясно и еднозначно трябва да се каже – такъв законопроект няма, няма и да има”, категоричен беше той.

“Разбирам защо този пас към медиите се появява точно сега – има хора, които се притесняват от още една вълна санкции по “Магнитски”. Притесняват се от това, че България се превръща в страна, която е траен, редовен клиент на този механизъм. По някакъв начин ние ще трябва да уредим вътрешноправните последици от тези интервенции”.

Попитан кой според него изпраща към медиите невярна информация за съществуването на такъв законопроект, Иванов отговори така: “Всички хора, които имат причини да се притесняват, че могат да попаднат в обхвата на подобен механизъм”.

БСП: Такъв законопроект не е коментиран

Румен Гечев, депутат от БСП, определи съществуването на законопроекта като “слухове по интернет”. Той отрече такъв законопроект да е бил коментиран в рамките на експертен съвет.

“Този закон не е коментиран в коалиционния формат, не е коментиран вътре в партиите“, добави друг депутат от БСП – председателят на парламентарната група Георги Свиленски. „По този начин, по който беше представен вчера в някои медии, е абсолютно неприемлив. Няма как да бъде подкрепен”, каза още той.

Свиленски и Гечев бяха категорични, че са виждали съдържанието на въпросния законопроект единствено в медиите.

ИТН: Не сме виждали такъв законопроект

„Има такъв народ“ също не знаят за съществуването на подобен законопроект.

„Това, което се тиражира в медиите като проект на някакъв закон – не, той не е обсъждан с нас, не сме го виждали и не ни е изпращан“, заяви депутатът от ИТН Любомир Каримански по време на брифинг, даден от парламентарната група.

ГЕРБ и ДПС настояват, че такъв законопроект има

Пред медиите Томислав Дончев от ГЕРБ посочи, че е изчел “въпросния законопроект”.

“Този текст никога няма да види бял свят поради дълъг списък от причини. Първата е, че противоречи на поне няколко члена на Конституцията”, каза Дончев.

Хамид Хамид от ДПС също коментира темата, като заяви, че такъв законопроект не само е готвен, но вече е и изтекъл в публичното пространство. Хамид определи законопроекта като компилация от трудовете на началника на съветските тайни служби Лаврентий Берия и тези на германските нацисти Хайнрих Химлер и Йозеф Гьобелс.

Какво казват институциите?

След изявленията на всички политически лица, изброени по-горе, Министерството на правосъдието обяви, че експертна група във ведомството изготвя проект на Закон за мерки за превенция и защита на националната сигурност от посегателства, свързани с опасност за икономическата и финансовата сигурност на държавата, но тя още не е приключила работата си. Към момента в сайта на Народното събрание не е публикуван законопроект на Закон за мерки за превенция и защита на националната сигурност – тоест такъв законопроект не е внасян.

В експертна група, изготвяща проекта, участват експерти от Министерството на финансите, от Министерството на външните работи, от Българската народна банка, от Националната агенция за приходите и представители на академичните среди.

Припомняме, че министър на правосъдието е Надежда Йорданова, която в 46-тия Парламент ръководеше комисията „Магнитски“.

Имайки предвид, че подобен законопроект се готви, а още преди да е написан станахме свидетели на толкова силна кампания по „черен пиар“ е редно да си зададем въпроса – дали някой не клати правителството? И дали този някой, заедно с правителството, не клати възможността в бъдеще да бъде приет български закон „Магнитски“?

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук