Интернет

Преди 53 години, на 21 октомври 1969 г. е осъществен първият успешен опит на учени от Калифорнийския университет (Лос Анджелис) и от Научно-изследователския институт в Стамфорд, (Кънектикът) да свържат два компютъра – затова и този ден се смята за рожден ден на световната компютърна мрежа – Интернет.

По-късно на 29 октомври същата година се появяват и същинските мрежи, които образуват Интернет – те остават в историята под името ARPANET, чието разработване е дело на американския департамент на отбраната. ARPA означава Advanced Research Projects Agency. По подобен начин учени от Великобритания, САЩ и Франция създават техните собствени национални компютърни мрежи, но всяка от тях била различна. За Интернет в днешния смисъл на думата започва да се говори в периода 1973-1983 г., когато се обмисля решаването на проблема за обединяване на националните мрежи.

Решението е бил протоколът TCP/IP. На 1 януари 1983 г. ARPANET променя своите същински мрежови протоколи от NCP на TCP/IP, като по този начин е създадено ядрото на днешния Интернет, пише БНР.

1На 2 март 1989 г.: британският програмист Тим Бърнърс-Лий представя „предложението си за управление на информацията“ в ЦЕРН, Европейската агенция за ядрени проучвания, полагайки основите на интернет. Компютърните кодове са обявени на следващата година, паралелно с първия браузер, наречен WorldWideWeb. (www.)

Интернет има неоспоримо място в културата на обществото по целия свят. Развитието му поставя и множество въпроси от философски, религиозен, мирогледен, социален и психологически характер. Например, анонимността в мрежата, която мнозина използват, за да изразяват свободно мнението си, понякога води до злепоставяне на личности, стигащо до социален срив.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук