Държавата ще задейства нови мерки за връщане на майките на работа – ще осигурява детегледачи с европейските средства, ако детето не бъде прието в ясла или детска градина. Схемата реално ще работи в големите градове.

Така около 2000 майки, чиито деца не са били приети в детска ясла или градина, ще могат да наемат бавачка, за която ще се плаща с евросредства. За целта се предвиждат 20 милиона лева до 2020 г.

С тези пари ще се плаща на безработни, наети чрез бюрата по труда за детегледачи. Максималният срок за наемане по програмата ще е 18 месеца, през които те ще получават минимална работна заплата. В момента тя е 460 лева, съобщава bTV.

От социалното министерство увериха, че бъдещите бавачки най-напред ще минават обучение чрез бюрата по труда и едва след това семействата ще могат избират сред тях.

„Родителите ще имат значително, водещо участие при техния подбор, защото става въпрос за голяма степен на доверие”, увери социалният министър Бисер Петков.

Експерти в подбора на детегледачки смятат, че е задължително кандидатите да минават профилиран психотест, както и да имат пробен период в самото семейство.

В момента средната заплата за бавачка на 40-часова работна седмица е между 600 и 800 лева, изчисляват от агенцията.

„Ако цялата ми заплата трябва да отива за детегледачка или частна ясла, аз лично предпочитам да си остана вкъщи. Така че за някои наистина това може да е решение”, посочва Жасмина.

Остава обаче въпросът колко безработни ще поискат да гледат деца срещу минималната заплата, както предвижда програмата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук