Японският гигант „Тошиба“ (Toshiba) реши съдбата на дъщерното си американско предприятие „Уестингхаус“ (Westinghouse), което работи в сферата на ядрената енергетика. След няколко тримесечия на загуба, компанията ще влезе в процедура на фалит.

Очаква се на 31 март „Тошиба“ да съобщи на своите кредитори, че подава заявление за несъстоятелност на „Уестингхаус“, съобщава „Ройтерс“. Японската компания вече води преговори с банки партньори за предстоящия банкрут и привличане на финансиране след завършване на процеса.

Първоначално „Уестингхаус“ носеше печалби на „Тошиба“, но впоследствие се превърна в губещо предприятие, заради огромни преразходи в два ядрени проекта в САЩ. Намерението на компанията майка да обяви фалит на дъщерното дружество е правилно, тъй като ще намали до нула риска от бъдещи загуби, коментират световни анализатори.

„Тошиба“ вече има план как да защити от претенциите на банки кредитори на „Уестингхаус“ производството на полупроводници, което сред основните й източници на приходи. Част от акциите на подразделението ще бъдат предложени като залог на кредиторите, но общата им стойност все още не е известна.

Загубите на „Уестингхаус“ са следствие и от постепенния отказ от ядрената енергетика на редица големи държави. Компанията произвежда конструкции и горивни системи за блоковете на атомни електроцентрали, но е подложена на сериозен конкурент натиск в САЩ, а в Европа и Япония ядрената енергетика е на заден план в момента.

„Уестингхаус Електрик“, инвестира в този бизнес, закупувайки „Чикаго Бридж енд Айрън“ (Chicago Bridge & Iron) през 2015 г. Създалата се ситуация засяга проекта на за изграждане на планираната АЕЦ в Мурсайд във Великобритания на стойност 10 милиарда лири. Според съобщение на „НюДжен“ обаче „Тошиба“ остава ангажирана с развитието на проекта в Мурсайд.

Българската АЕЦ „Козлодуй“ през лятото на 2014-та, дни преди оставката на кабинета „Орешарски“, подписа  акционерно споразумение с американското поделение на „Уестигхаус“ за изграждане на нов реактор. Според информацията, която беше предоставена на медиите, то няма финансов модел и обвързващи клаузи, но тогавашния министър на икономиката и енергетиката – Драгомир Стойнев, беше обвинен от депутати на левицата, че е „изпързалял“ БСП.  Бившият министър на енергетиката – Теменужка Петкова, постави въпроса за характера на това споразумение, по време на пресконференция през юли 2016-та. От изказването и става ясно, че тя не знае какви точно ангажименти е поела страната ни.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук