Дилма Русеф
На снимката: бившият бразилски президент Дилма Русеф

Преди година, долната камара на бразилския Конгрес гласува началото на процедура по импийчмънт срещу президента Дилма Русев. Гласуването дойде в момент, в който Бразилия беше погълната от голям корупционен скандал. Самата Русеф обаче така и не беше обвинена във финансови злоупотреби. От август 2016г. тя не заема президентския пост, мнозина определиха този акт като преврат. Отстраняването й сложи край на 14-годишно управление на Работническата партия. След отстраняването на Дилма Русеф, корупционният скандал се разрасна. В него са замесени много десни политици, които дирижираха прогонването на Русеф. Само през миналата седмица, Върховният съд на Бразилия разпореди проверки на 98 политици, включително на президента Мишел Темер. Миналият месец, Федералният съд даде на бившия говорител на долната камара Едуардо Куня 15 години затвор заради корупция. Куня беше водещ играч при импийчмънта на Русеф, която беше първата жена президент на Бразилия. Сега с нея ще поговорим какво се случи в държавата.

За мен е удоволствие.

Какво се случи в Бразилия? Как ви отнеха властта?

Мотивите, които доведоха до моето отстраняване от президентския пост – нещо, което може да се определи като преврат, защото всъщност нямаше престъпление – са три. Първият и може би най-важен е от всички е женомразство. За първи път жена беше избрана за президент. Това трябва да бъде ясен знак за това как мъжете и жените са представени в политиката. Жените са сурови и безчувствени, а мъжете – силни и емоционални. Когато една жена работи усилено, се смята, че страда от обсесивно-компулсивното разстройство. Когато един мъж го прави е считан за трудолюбив. Така че, всички инструменти за атакуване на една жена, бяха използвани срещу мен. Две неща доведоха до импийчмънта. Първо – двете основни партии в Бразилия се опитваха да се предпазят от разследване за корупция, затова решиха да се отърват от мен. Освен това ние имахме 4 поредни победи, програмата ни беше в противоречие с голяма част от „тенденциите” в Европа и САЩ, които изостряха неравенството. Ние се борихме с това и постигнахме някои големи резултати. Извадихме Бразилия от картата на бедността на ООН. Имахме изградена социална стратегия. Единственият начин, по който можеха да ни спрат, бе като ни обвинят в нещо. Те не можеха да вземат властта чрез избори, затова решиха да го направят чрез импийчмънта.

Говорите за женомразство във властта, но бяхте избрана два пъти за президент. Може ли да обясните разликата между населението и хората, които управляват.

Бях избрана два пъти за президент, защото програмата, зад която стоях беше за дългосрочно решаване на проблемите в Бразилия. Бразилия беше последната държава в Латинска Америка, която се отърва от робството. Неравенството между половете също е голям проблем в страната.

Бедността в Бразилия е жена, тъмнокожа и с очевидно с много деца.

Защо бях преизбрана? Защото отговорих на очакванията на населението. Освен това, Бразилия отбеляза икономическо развитие и увеличи доходите, което пък доведе до динамика в икономиката на страната. Хората започнаха да си купуват неща, за които преди това не бяха и помисляли, като например да летят със самолет. Самолетът е голямо откритие в страната. Дадохме права на много работници, на мъже и жени. Образованието се превърна в основен елемент за покриване на социални нужди. За първи път, много чернокожи мъже и жени получиха достъп до висшето образование. Младежи получиха достъп до образование в Медицинско училище, което иначе се счита за привилегия на богатите. Всичко това обяснява преизбирането ми.

Може ли да определите новия кабинет – бели и заможни мъже?

Когато кабинетът беше сформира, малко след импийчмънта, го нарекох „правителство на стари, богати, бели мъже”. Всички те мразят жените. Най-важната социална програма в моето правителство беше ръководена от жена – Тереза Кампелло – тя отговаряше за социалните помощи, услуги и прочее. Жена ръководеше банките. Новото правителство е точно обратното – само мъже и то бели. Казвам това, защото по-късно те се опитаха да привлекат тъмнокожа жена в Кабинета. Това не решава проблема, защото политиката за жени, например, не е работа само на Министерството на жените или на Националният секретариат по жените. Това е комплексна задача и цялото правителство трябва да работи за разрешаването на проблема. Жените трябва да имат достъп до култура, образование и здравеопазване. Така че, изцяло мъжки кабинет е голям проблем, защото жените са 51% от цялото население на страната. Бразилия е държавата с най-много чернокожи, извън Африка, затова расисткия проблем е много голям.

Основният виновник за вашия импийчмънт – Едуардо Куня – получи 15 години затвор. Как ще го коментирате?

Яд ме е, че доказателствата срещу него бяха в прокуратурата много преди моето отстраняване. Най-странното е, че никой не взе никакви мерки срещу това. Друго нещо, за което ме е яд е, че той излезе напред, а той е олицетворение на много лош процес в Бразилия. Страната трябваше да изгради демократичен център за управление, основан на Конституцията, която беше написана през 1988г., след края на диктаторския режим. Какво се случи с появата на Куня? Той е ултраконсервативен по отношение на социалните права, но по отношение на индивидуалните и колективните права. Той е хомофоб. Той се противопостави на женската политика, защото има пристрастия към пола – абсурд. Какво се случи? Той наложи хегемонията крайната десница върху демократичния център. Всички около него са отговори за преврата. Фактът, че той е в затвора не означава, че подобни политически практики са отминали. Напротив, днес те са в парламента.

Как мислите, дали допуснахте някакви грешки? Бихте ли направили нещо различно днес?

Мисля, че едно от най-трудните неща в човешкия живот е да гледа назад. Разбира се, че правиш грешки. Никой не може да бъде част от толкова голям процес и после да каже, че не е сбъркал. Ще ви кажа две мои грешки. Глобалната икономическа криза през 2008-2009г. не достигна Бразилия до средата на 2014г. Нямахме проблеми със спирането на плащанията, защото имахме огромен резерв. Бюджетната несигурност дойде с кризата. И какво направих – освободих хората от данъци – освободих частния бизнес от данъчни плащания, за да запазя работните места. А какво направи частния бизнес? Те увеличиха своята печалба – не увеличиха производството или заетостта. Държавата загуби приходи и бюджетът беше отслабен. Това беше грешка. Друга грешка трудно би могла да се избегне. Не може да управляваш държава като Бразилия без да участваш в коалиция. Не можеш да прекараш закони в Конгреса. Огромна грешка беше изборът на вицепрезидет. Ужасна грешка. Той предаде доверието ми. Той работи срещу мен и накрая се показа като моя алтернатива.

Мишел Темер беше ваш заместник – мъжът, който ви седна на стола.

Дори не искам да споменавам името му. Той не е човек, на когото може да се вярва. Нито аз мога да му имам доверие, нито Бразилия.

Да сменим темата. Интересно е, че въпреки тежката история на Бразилия, страната все пак имаше жена президент. Същото е в Чили, Аржентина. Не е ли странно, че това не се е случило още в САЩ?

Надявахме се това да стане, но за съжаление сгрешихме. Мисля, че имаше такава възможност. Никой не си беше представял, че САЩ ще има чернокож президент, но се случи. Това е голяма крачка напред. Следващата голяма стъпка е жена президент на САЩ.

Защо това е важно?

Важно е, защото жените са силни и способни да управляват, ние сме всеотдайни. Аз съм пример за това, както и Аржентина, и Чили. Вярвам, че това ще се случи навсякъде по света.

По време на управлението на Барак Обама се оказа, че сте под наблюдение и че телефонът ви се подслушва. Гръмна огромен скандал. Щяхте да идвате в САЩ, но отменихте визитата си. Как се почувствахте? Друга жена лидер беше поставена в същото положение – канцлерът на Германия Агнела Меркел.

Да, аз и канцлерът Меркел бяхме в сходна ситуация. Но не само аз бях подслушвана, а цялото правителство, както и държавната петролна компания. Вярвам, че това е част от нова област на политическата борба в света. В днешно време всички са обект на шпионаж, за добро или зло. Какво са искали да разберат? В случая на петролната кампания става дума за откритие на голямо петролно находище. Мисля, че администрацията на Обама, от всичко, което знам, не беше пряко замесена в тази ситуация.

Ще се кандидатирате ли за президент отново през 2018?

Не, не мисля да се кандидатирам отново.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук