Занзибар карантина

Все повече българи се отправят към Занзибар, за да избягат от пандемията. Но излиза, че Ковид-19 настъпва и там.

Занзибар стана водеща туристическа дестинация

Остров Занзибар, който е част от източноафриканската държава Танзания, изведнъж се превърна в любима туристическа дестинация. Причината: за влизане в страната дори не се изисква негативен PCR-тест. Още миналата пролет властите отказаха да съобщават официална статистика за болните и починалите от Ковид-19. Така туристите остават с впечатлението, че в Танзания коронавирус няма.

Към Занзибар се отправят и все повече българи. Директни чартърни полети отлитат от София за острова, а туроператори дори поискаха откриване на изборна секция там, тъй като стотици българи вече имат резервиран полет за началото на април, когато ще се проведат парламентарните избори.

Президентът, молитвите и една заразена папая

Още в началото на пандемията президентът на страната Джон Магуфули отказа да въведе мерки за нейното ограничаване. Той увери 58-милионното население на Танзания, че ситуацията била под контрол и затова нямало да им се наложи да спазват ограничения, каквито бяха въведени в съседните Кения и Уганда.

Когато на 16 март 2020 година беше потвърден първият случай на Ковид-19 в страната, президентът Магуфули оспори резултата от теста. “Той каза, че средствата за тестване са произведени от западни компании и са програмирани така, че да дават положителни резултати”, разказва за ДВ Табит Якоб от университета в датския Роскиле.

Има ли коронавирус в Занзибар?

От декември насам обаче страхът в страната расте. Все повече хора умират в резултат от заболяване, наричано “остра пневмония”. В края на януари от вируса се разболя и вицепрезидентът Сейф Шариф Хамад. Съпругата му и негови приближени също се оказаха заразени. Признанието за неговото заболяване шокира обществеността в страната, която последно е публикувала статистика за разпространението на Ковид-19 през април 2020 година.

“Нещата не се развиват добре”, казва Муса Муса от североизточния град Аруша. “Правителството не казва открито каква е ситуацията с коронавируса в Танзания. Затова се чудим дали при нас има вирус или не. Миналата седмица здравният министър ни каза да ползваме традиционните методи за защита. А преди няколко седмици президентът съобщи, че някакви хора били донесли коронавирус в страната”, допълва мъжът.

Два случая на южноафриканския щам на коронавируса, който се смята за още по-заразен, бяха потвърдени през януари при датчани, връщащи се с полет от Танзания.

Междувременно Танзанийската католическа църква се изправи срещу мълчанието на политиката и призова последователите си да се пазят.

“Нашата държава не е остров. Имаме всяко основание да предприемем мерки и да се молим на Бог да преминем безболезнено през тази пандемия”, гласи писмо, адресирано до архиепископите в страната.

Заплаха за целия континент

Според преценката на Африканския център за контрол на заболяванията, отказът на Танзания да съдейства в борбата срещу пандемията може да застраши целия континент.

“Наистина не знаем как ще се развие пандемията от Ковид-19. Този вирус няма граници”, заяви директорът на организацията Джон Нкенгасон и призова правителството на Магуфули да преосмисли политиката си в пандемията.

“Той отрече пандемията още преди тя да беше достигнала Танзания. Всички новини за проблемите около ваксините сега само ще подсилят скептицизма му”, казва датският анализатор Табит Якоб.

През февруари Световната здравна организация обяви, че планира да достави в Африка около 90 милиона ваксини срещу Ковид-19. Две държави – Танзания и Бурунди, бяха изключени от програмата.

Потвърдените случаи на зараза с коронавируса в Африка вече надхвърлят 3,5 милиона. Жертвите на Ковид-19 са около 90 000.

Текстът е на „Дойче веле“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук