Евродепутатите предлагат намаляване наполовина количеството на хранителните отпадъци в ЕС до 2030-та, понастоящем 88 милиона тона годишно. За целта те искат да се премахнат съществуващите ограничения върху даряването на храна и най-после да стане ясно какво обозначават надписите на опаковките „най-добър до“ и „срок на годност“.

„В развитите страни най-голямата част от пилеенето на храна се случва в края на веригата, при дистрибуцията и консумацията. Всички имат отговорност за справяне с този проблем“, коментира хърватската евродепутатка Биляна Борзан от групата на „Социалистите и демократите“.

Евродепутатите призовават държавите членки да предприемат мерки за намаляване на хранителните отпадъци в ЕС с 30% до 2025-та и 50% до 2030-та в сравнение с 2014-та. Това беше въведено през март.

Националните органи и заинтересованите страни трябва да положат повече усилия, за да разяснят на потребителите значението на етикетите „срок на годност“ и „най-добър до“, включително и факта, че храната може да се консумира дори и след като срокът на етика „най-добър до“ изтече. Парламентът призовава Комисията да направи оценка дали не би било полезно премахването на информация за някои дати за продукти, които не представляват никакъв риск за общественото здраве или околната среда.

Улесняване даряването на храни

Комисията трябва да предложи промяна в Директивата за ДДС, за да разреши освобождаване от данък добавена стойност на дарения на храни, а Фондът за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПН) да улесни даряването на храни чрез финансиране на разходите за събиране, транспортиране, съхранение, разпространение и дистрибуция на дарените храни. По данни на ЕП, всяка година в ЕС се разхищават 88 милиона тона рани, което се равнява на 173 кг хранителни отпадъци на човек.

У нас с приетите промени в Закона за ДДС от тази година отпада данъкът добавена стойност (ДДС) върху дарените храни. Целта е да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят. Реално обаче системата заработи в началото на април, тъй като не беше готова на подзаконовата нормативна уредба, която да направи закона функциониращ. 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук