Parce qu’il a défendu l’état de droit en 🇪🇺, @sandrogozi s’est fait insulter par l’eurodéputé @djambazki, qui a quitté l’hémicycle en faisant un scandaleux salut nazi.
Tu as tout notre soutien Sandro.
Nous demandons à Mme Metsola, @EP_President, d’agir. pic.twitter.com/rIXrbB5wO1
— Renaissance (@Renaissance_UE) February 16, 2022
Неприятна случка с наш евродепутат злепостави страната ни и името на България се завъртя с негативен оттенък в международния новинарски поток.
Причината е жест, който много прилича на нацистки поздрав, направен от Ангел Джамбазки от ВМРО и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕИКР) на излизане от залата след изказване.
Това предизвика незабавна реакция от страна на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, която ще започне процедура за санкциониране. Скандалът беше отразен и във водещи световни медии като BBC и Politico.
„Фашистки жест в Европейския парламент е неприемлив. Това обижда мен и всички в Европа. Този жест е част от най-мрачната глава от нашата история и трябва да остане там“, коментира в туитър тя.
Реакции имаше и от други евродепутати. Заместник-председателката на ЕП Пина Пичиерно, която ръководеше дебата, каза, че с помощта на камерите в залата ще бъде проверено дали е имало фашистки поздрав или не. Държавният секретар на Франция по европейските въпроси Клеман Бон, който присъстваше на дебата от името на френското ротационно председателство на Съвета на ЕС, определи в туитър жеста на Джамбазки като скандален и недостоен.
Българското външно министерство също реагира.
Самият Ангел Джамбазки обаче отрече обвиненията. Твърди, че е изпънал ръка не за нацистки поздрав, а за довиждане.
Той изпрати до евродепутатите писмо по електронната поща, в което обяснява, че става дума за „дребно недоразумение“. И ги обвинява в клевета. Дори заяви, че ако не получи извинение, ще си търси правата по съдебен ред.
Правилникът на Европейския парламент е категоричен – евродепутатите трябва да се въздържат от неадекватно поведение и обиден език. Нарушенията на тези правила могат да доведат до забрана за участие в парламентарни дейности или до отнемане на надбавки.
Това не е първият скандал, в който се забърква Ангел Джамбазки. Преди 2019 г. българският депутат бе обвинен от двама свои колеги в расистки и ксенофбски изказвания. Те бяха насочени към евродепутатите Исмаил Ертуг от Германия и Карима Дели от Франция, обявени за главни „душмани“ на българските шофьори на камиони заради позицията им за пакета „Мобилност“. Джамбазки ги обиди заради произхода им – съответно от Турция и Алжир. Той бе принуден да се извини.
Но независимо какво е мислил да направи, резултатът е, че злепоставя своите сънародници. В тази връзка е редно да понесе отговорност, защото в Европейския парламент – който е най-високата трибуна на ЕС, той не е единствено в лично качество.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини