Европейската прокуратура Лаура Кьовеши
На снимката: Ръководителят на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши

Европейската прокуратура е отхвърлила седем от десетте кандидати за делегирани прокурори от Българи. Това съобщава EURACTIV България. Това е първият подобен случай до момента в практиката на европрокуратурата.

Европейската прокуратура е уведомила българското министерство на правосъдието с писмо, че имат забележки по седем от десетте български кандидатури, излъчени на 13 февруари. Това е заявил за изданието Милан Ярон, шеф на кабинета на ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши.

“Това не е добър знак. Когато искаме допълнителна информация, това не е, защото някой недостатъчно добре си е попълнил автобиографичните данни, или не му е ясно мотивационното писмо. Това е ясен знак, че не сме доволни от предложените кандидатури”, каза Ярон.

Какви са критиките на Европейската прокуратура?

Ярон обяснява, че Европейската прокуратура има две категории забележки, като първата е основно от юридически характер.

“Не смятаме, че българските следователи са подходящи за Европейската прокуратура. Уважаваме тяхната работа, признаваме, че според българския закон те са част от съдебната система, но не смятаме, че такива хора имат необходимата квалификация за Европейската прокуратура. Тъй като българските следователи никога не пледират пред съда, а точно това е част от задачата на европейските прокурори, не смятаме тези кандидатури за подходящи”, каза Ярон.

Той поясни, че в тази категория влизат трима от седемте проблематични кандидати, защото те са следователи.

Във втората категория са кандидати, които са работили като съдии.

“Това са хора, които са били съдии по граждански и търговски дела, без опит в криминално право. Хайде де! Които никога на са водили криминално разследване. И никога не са разследвали престъплeния с фондове на ЕС и нямат прокурорски опит. Хайде де! Сериозно ли?”, казва още Ярон.

По думите му според получената информация се предлагат хора с много малък или никакъв опит. Те са били активни на ниско местно ниво (районно), докато от Европейската прокуратура смятат, че предложените прокурори трябва да имат по-висока квалификация.

Пред Euroactiv  Милан Ярон споменава имената Вероника Бориславова Трифонова, Божидара Евгениева Ганева – Димова и  Венцислав Данев Фердинандов.

Предстои среща с българските власти

Ярон каза, че тази информация е била изпратена на българските власти, които след като са се запознали с нея са поискали среща.

“Ние ще организираме тази среща при първа възможност. Но моето очакване е, че българските власти ще ни убеждават, че кандидатите са подходящи, особено ако регламентът се чете по определен начин. Ние обаче не искаме да влизаме в дискусия как да интерпретираме регламента. В писмото на Европейския прокурор се казва ясно, че българската страна трябва да номинира хора със съответния опит и отговарящи на всички изисквания за независимост и морален интегритет”, обясни Ярон.

Запитан дали това означава, че Европейската прокуратура очаква седем нови кандидати от българската страна, той отговори: “Абсолютно!”

Оказва се, че досега Еворпейската прокуратура не се е сблъсквала с подобни проблеми с кандидати от други страни.

Euroactiv припомня, че прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет със завидна точност избра десетте кандидати за поста на делегирани прокурори в България само с едно гласуване при положение, че кандидатите бяха 31. Това доведе до съмнения в страничните наблюдатели, че вотът на членовете на ВСС може да е съгласуван предварително. Преди да гласуват, всеки член на колегията изреди своите фаворити.

Последен думата взе главният прокурор Иван Гешев. В крайна сметка той подкрепи 7 от избраните. Това са Бисерка Стоянова, Божидара Ганева-Димова, Бойко Калфин, Вероника Трифонова, Димитър Беличев, Светлана Шопова-Колева и Христо Крачунов. Кандидатите, които спечелиха, макар и неподкрепени официално от главния прокурор, са Венцислав Фердинандов, Мая Ковачева и Преслава Петкова.

Какви са правомощията на Европейската прокуратура?

Европейската прокуратура може да разследва всички измами злоупотреби със средства на ЕС над определен размер, включително злоупотреби с обществени поръчки. Европейската прокуратура може да разследва сложни случаи на измами с ДДС в повече от една страна от ЕС.

Европейските делегирани прокурори са магистратите, които ще вършат работата на Европейската прокуратура в конкретната държава. Това на практика са хората на Лаура Кьовеши на терен в България. Поради това изборът на точните хора е особено важен.

Европейските делегирани прокурори няма да се занимават с българските наказателни дела.Те ще наблюдават само такива производства, които са от компетентността на Европейската прокуратура. Не е възможно прекият български шеф на делегирания прокурор да се намеси в разследване, което е от компетентността на европрокуратурата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук