Как се развива Брекзит? В най-добрия случай може да кажете, че очертанията на споразумението между Великобритания и ЕС са видими на повърхността. Ако двете страни запазят хладнокръвие, шансовете са едно разумно и спокойно напускане, не са изчерпани.
В най-лошия случай преговорите биха се оказали в безизходица, а гледните точки на Лондон и Брюксел ще са значително раздалечени. Може дори да си помислите, че е само въпрос на време, преди преговарящите да се изправят пред колапс.
Истината е някъде по средата – разлики между двете страни действително има, но спокойният подход може да доведе до сделка. Анализаторите коментират, че двугодишният преговорен период може да се окаже крайно недостатъчен и че най-вероятно срокът ще трябва да бъде удължен.
Ако това се случи, ще има ли изобщо Брекзит? Няма ли да трае това „удължаване” вечно?
За да не се състои фактическото напускане на Великобритания, трябва да се случат две неща. Първо – общественото мнение трябва да се обърне, за да може депутатите да използват аргумента, че „волята на народа вече е друга” и процесът по излизането от ЕС трябва да бъде преосмислен. Второ – спирането на преговорния процес изисква поне няколко депутати от управляващата Консервативна партия да си променят мнението.
В такива несигурни времена, само глупак би бил категоричен за развоя на събитията.
За още новини, анализи, коментари и интервюта харесайте страницата ни във Фейсбук.