Възобновяема енергия

По данни на Международната агенция за енергия от възобновяеми източници до 2020 г. цената на енергията от възобновяеми източници ще бъде много по-ниска от тази, произвеждана от въглища или ядрена енергетика, например.

Доказателство за това са данните на организацията, според които от 2010 г. насам цената на вятърната енергия е намаляла с 23%, а за същия период електричеството, произвеждано от фотоволтаици поевтинява с цели 73%.

Изглежда предвижданията на организацията ще се сбъднат много по-рано в някои държави. В специално интервю за ДЕБАТИ.бг енергийният експерт Иван Хиновски съобщи, че в Гърция е спечелен търг за производство на „зелена“ енергия на цена от 53 евро на мегаватчас.

Това са много по-ниски цени от тези, които плащаме за тока от държавната ТЕЦ „Марица Изток“ 2, категоричен е експертът. Те са по-ниски или поне съизмерими със стойностите, на които купуваме ток от АЕЦ „Козлодуй“, категоричен е Хиновски.

По думите му България трябва да вземе пример от Гърция и да започне да обявява търгове за инвеститори за производство на еко-енергия на базата на най-ниска цена. Така ще увеличаваме производството от възобновяеми източници от една страна и ще плащаме в пъти по-малко – от друга.

КАКВО ПРАВИМ НИЕ?

Българското правителство обаче не се вслушва в съветите на експертите. Не прави никакви стъпки към преструктурирането на въглищните централи, макар да е повече от ясно, че до няколко години те ще бъдат затворени заради екологичните изисквания на ЕС.

Същевременно тези изисквания вече тежат на българските граждани. Електроразпределителните дружества и топлофикациите поискаха на места драстично поскъпване на тока и парното. Причината е увеличението на цените на въглеродните емисии, които производителите на енергия (т.е. ТЕЦ-овете) трябва да плащат заради изискванията на ЕС за декарбонизация на енергийното производство.

Така не правим нито едно добро нещо – хем продължаваме да се тровим, хем си плащаме за това. А ще плащаме и все повече, когато ЕС започне да налага глоби за неизпълнение на поетите изисквания.

Така в крайна сметка въглищните централи ще бъдат затворени без да има алтернативно преструктурирано производство, хиляди хора ще останат без работа и данъкоплатците ще бъдат принудени с години да плащат солени глоби.

ИМА ЛИ ПРЕЧКА ПРЕД „ЗЕЛЕНАТА“ ЕНЕРГИЯ?

Според някои експерти производството на екологично чиста енергия от възобновяеми източници не може да бъде основна мощност поради непостоянността на слънчевото светене и наличието на вятър и технологичната невъзможност генерираната енергия да бъде съхранявана за дълъг период от време.

Затова всяка държава трябва да разчита както на постоянни мощности (ТЕЦ или АЕЦ), така и на променливи (ВЕИ). Стабилна енергийна система не може да съществува без наличието и на двата компонента.

Колкото безспорен е този факт, толкова безспорен е и другият – въглищната енергетика умира бързо и неизбежно и ние трябва да се подготвим за това.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук