Николай Павлов прокуратура
На снимката: Бившият изпълнителен директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов

Миналата седмица президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на най-голямата група в 48-ия Парламент – тази на ГЕРБ-СДС. От групата издигнаха надпартийна кандидатура за министър-председател в лицето на проф. Николай Габровски.  Днес тази кандидатура беше отхвърлена от депутатите в пленарната зала. До гласуване на състава на Министерския съвет, предложен от професора, не се стигна.

За министър на енергетиката в кабинета „Габровски“ бе номиниран бившият шеф на „Булгаргаз“ Николай Павлов. Павлов бе освободен от поста на изпълнителен директор на държавното газово дружество по времето на кабинета на Кирил Петков.

Уволнението на Павлов съвпадна с първите остри реакции от страна на президента Румен Радев към „Продължаваме промяната“. Тогава президентът предупреди тогавашния министър-председател Кирил Петков да не се изкушава от модела „Борисов“ в „Булгаргаз“.

„Когато кабинетът извършва смени в ръководството на дружествата, би следвало да гарантира, че няма да има отново частни посредници при доставката на газ, че ще постигнат по-добри условия за България и по-добри цени“, каза тогава Радев.

Павлов днес бе единственият кандидат-министър – с изключение на предложения за министър-председател проф. Габровски, който взе думата в пленарната зала. Така изведнъж дебатът „за“ и „против“ правителство с мандата на ГЕРБ-СДС, се превърна в дебат за енергетика и в хвърляне на обвинения към Кирил Петков и Асен Василев. ГЕРБ подкрепиха Павлов в зала, също изразявайки твърдения за корупция и посредници в газовите доставки.

„Ако Николай Павлов стане министър, вие ще лежите“

С тези думи Делян Добрев, настоящ депутат от ГЕРБ-СДС и бивш министър на енергетиката, се обърна към съпредседателите на „Продължаваме промяната“ Василев и Петков. От думите му стана ясно, че въпросното „лежане“ (предполагаемо в затвора), би било заради вкарването на посредници в доставките на природен газ, както Добрев твърди.

„Препоръчвам ви да не атакувате Павлов, защото той е свидетел срещу вас. Ако стане министър, вие ще лежите“, каза Делян Добрев.

Думите му дойдоха като реплика на Кирил Петков, който направи изказване, за да обясни защо няма да подкрепи кабинета „Габровски“.

„В това правителство има министри като Николай Павлов, който вярвам, че реално е ощетил държавата с над 1 милион лева на ден, като подписва анекса с азерската компания и се отказва от евтиния газ“, каза Петков.

„Според мен това е сериозно ощетяване на държавата. Повече обаче ме притеснява фактът, че прокуратурата покри този случай. Въпросът е:

Кой е препоръчал г-н Николай Павлов да бъде министър в това правителство?

Има ли и други министри, които са препоръчани от същите хора?“, каза още Петков.

Изказването на Кирил Петков беше последвано от реплики на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ и на Делян Добрев от ГЕРБ, чиито думи цитираме по-горе.

Последва обаче и изказване от кандидата на енергиен министър Николай Павлов – единственият кандидат за министър, номиниран от проф. Габровски, който взе думата в рамките на пленарния дебат.

Павлов използва трибуната, за да заяви, че е бил отстранен от „Булгаргаз“, за да може „да дойдат посредниците“.

„Преди една година Кирил Петков и кръг от хора създадоха една гигантска лъжа – как ръководството на „Булгаргаз“ и аз сме спрели азерския газ. Това беше тиражирано и извън пределите на страната, за да бъда отстранен от длъжност и да дойдат посредниците, които заграбиха стотици милиони левове на гърба на българския потребител“, каза Павлов.

„След нашето отстраняване, „Булгаргаз“ е натрупал 1,2 млрд. лева дългове“, каза още той и обвини Кирил Петков в огромни щети за българската икономиката.

„Г-н Кирил Петков,

вие от тази трибуна на 4 май дадохте дума, че газопроводът ще бъде построен и България ще получава азерски газ в пълните му количества. Нито беше построен на 1 юли, нито България получаваше количествата. С този анекс вие не договорихте нито един киловатчас“, каза Николай Павлов.

„Народът трябва да знае, че двете трети количества, които получиха от азерите, ги получиха на четири пъти по-висока цена. Надплатени бяха 178 милиона долара. Покачвайки цената, вие покачихте и банковата гаранция, което означава нови 100 милиона долара плюс допълнителни разходи за „Булгаргаз“, твърди още Николай Павлов, отправяйки обвинение към Кирил Петков.

Изказването на Павлов бе бурно аплодирано от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

Кирил Петков пък взе думата за лично обяснение.

„Току-що точно на първото изказване на първия министър от вашето правителство се видя, че

миражът на независими министри и независимо правителство беше счупен.

Ние знаехме, че през цялото време това правителство е поредният избор на кукли на конци на Борисов. Току-що го видяхме“, каза Петков.

„Анексът, който г-н Павлов беше подписал, се отказа от две трети от количеството на евтиния азерски газ в полза на „Газпром“. Не само това – с аргумента, че този газ не можел да тече по никоя друга тръба, освен по новата гръцка връзка, която още не беше изградена. На 1 юли обаче този довод беше сгромолясан, когато азерската компания прекара цялото количество през съществуваща тръба на Нея Месемврия. Това означава, че когато г-н Павлов е подписал този договор, е знаел, че това количество може да мине по съществуващата тръба, но е

избрал да подпише договор с „Газпром“

за тези количества, вместо с азерите и то на тройна цена“, отговори Петков.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук