Олаф Шолц
На снимката: Олаф Шолц

Германският министър на финансите Олаф Шолц предложи днес Франция да се откаже от своето място на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и да го превърне в място на Евросъюза, за да може блокът да говори с един глас на световната сцена.

„Разбирам, че за това ще трябва някакво убеждаване в Париж, но би било смела и интелигентна цел“, заяви Шолц в широко изложение в Берлин за бъдещето на Европейския съюз.

За да се намали болката от загуба на влиятелното място, Франция може да стане „постоянен посланик на ЕС в Обединените нации“, добави Шолц, който е и германски вицеканцлер.

Франция е един от петте постоянни членове на Съвета, тъй като органът е създаден за първи път през 1945 г. след Втората световна война, за да предотврати друг мащабен конфликт. Постоянните членове, включващи още Великобритания, Китай, Русия и Съединените щати, са най-влиятелните страни в Организацията на обединените нации от 193-те държави, защото те имат правото да налагат вето на резолюциите на ООН.

В миналото имаше повтарящи се призиви за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, като по-специално големите нововъзникващи страни настояваха за място на масата. През 2010 г. тогавашният президент на САЩ Барак Обама изрази подкрепата си за усилията на Индия да стане постоянен член на Съвета за сигурност.

Бразилия и Япония изразиха подобни амбиции, а африканските държави призоваха за две постоянни места, за да бъде представен по-добре континент, за който се твърди, казват те, че е бил пренебрегван исторически.

Френският президент Емануел Макрон призова законодателите в германския парламент миналия месец да помогнат за създаването на „по-силна, по-суверенна Европа“.

„Европа не може да изиграе своята роля, ако се превърне в играчка на великите сили и се ограничи до поддържаща роля на световната сцена“, каза той.

Канцлерът Ангела Меркел приветства речта на Макрон, като каза, че Европа е „на кръстопът“ за бъдещето си. В миналото тя и външният министър Хайко Маас призоваха местата на страните от ЕС в СС на ООН да бъдат „европеизирани“.

Когато Германия беше избрана да заема едно от 10-те постоянни места в продължение на две години от януари 2019 г., Маас обеща, че Берлин ще „тълкува това по европейски начин“.

„Искаме да покажем, че приемаме общото европейско място сериозно. Защото това остава нашата цел“, добави той.

Внезапно изречената от Шолзц идея е най-новият начин, по който Германия се опита да разсее обвиненията, че не е успяла да отговори на амбициозните надежди на Макрон да реформира ЕС и еврото.

Докато германските лидери изглеждат отворени за по-задълбочено сътрудничество в области като отбраната, много от тях имат дълбоки резерви по отношение на плановете на Макрон еврозоната да приеме централизиран бюджет, страхувайки се, че богатите страни може да се окажат в положението да плащат сметките на съседите си.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук