Гърция

Гръцките депутати в петък се подготвиха за едно от най-решителните гласувания в скорошната история на страната – решението да ратифицират споразумение за промяна на името със съседна Македония, което предизвика бурни протести.

Гласуването, което беше проведено в 14:30 местно време, има за цел да сложи край на един от най-продължителните дипломатически спорове в света, който датира от обявяването на независимостта на Македония през 1991 година.

„С това споразумение Гърция възвръща … своята история, своите символи, своята традиция“, заяви премиерът Алексис Ципрас в четвъртък по време на двудневния дебат.

Той добави, че Македония „ще стане приятел, съюзник, поддръжник на сътрудничеството, мира и сигурността в региона“.

Македонският парламент на 11 януари подкрепи конституционните промени, за да промени името на страната на Република Северна Македония, но за да премине сделката, тя трябва да бъде одобрена и от гръцките депутати.

От 1991 г. Атина възразява срещу съседите си да се наричат Македония, защото Гърция има северна провинция със същото име. В древни времена тя е била люлка на империята на Александър Велики, източник на силна гордост за гърците.

За да направи окончателно одобрено споразумението, спонсорирано от ООН, Гърция трябва също да ратифицира протокол, който одобрява членството на Македония в НАТО. Очаква се това да стане следващия месец.

В двете страни се провеждат протести срещу споразумението – някои от тях свързани с насилие и жестокост – и депутатите в Гърция съобщават за заплахи и атаки с коктейли Молотов срещу домовете им.

Друг протест в Атина бе обявен за обяд.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук