Гърция подкрепя членството на държавите от Балканския полуостров в ЕС. Това стана ясно от срещата между президентите на България и Гърция – Румен Радев и Прокопис Павлополус.

Двамата призоваха тези държави да „имат добри отношения със съседите си и да уважават историята им”.

„Неуважението към историята е лош сигнал”, каза Павлопулос.

Радев също посочи, че добросъседските отношения и зачитането на историята трябва да бъдат задължително условие за започване на преговори за членство в ЕС.

Гърция парира членството на Македония в НАТО заради спор с името. Атина разглежда „Македония“ като термин, който се отнася само за нейния регион. Властите в Скопие обмислят възможността да прекръстят държавата на Бивша югославска република Македония, за да може до 2018г. страната да стане член на НАТО.

Заради спора за името Гърция блокира присъединяване на Скопие и към Европейския съюз.

В Атина, президентите на България и Гърция подчертаха отличните отношения между двете държави.

Павлопулос декларира, че страната му подкрепя присъединяването на страната ни към Шенген.

От своя страна, Радев благодари за подкрепата и подчерта, че и останалите държави в ЕС трябва да разберат, че членството на България в Шенген е важно за борбата срещу тероризма и нелегалния трафик на хора.

„България и Гърция са свързани от стратегическо партньорство както в двустранен план, така и в рамките на Европейския съюз и НАТО. Двете държави могат да бъдат пример за добросъседски отношения на Балканите, изградени върху общите европейски ценности”, каза още Румен Радев.

Стокообменът между двете държави за 2016г. достига 3 млрд. евро. Затова двамата се разбра да продължат да насърчават контактите между бизнеса.

„Развитието на енергийните и транспортни връзки е от съществено значение за увеличаване на стокообмена и туризма“, посочи още българският държавен глава.

Радев и Павлопулос обсъдиха и интерконекторната връзка, който би осигурила до голяма степен енергийната независимост на Българя. Радев заяви, че това не е приоритет само за нашата страна, но за целия регион и призова проектът да се реализира в предвидените срокове.

Това е първата визита на Румен Радев в Югоизточна Европа след встъпването му в длъжност като държавен глава. Той е придружавам само от един министър – на енергетиката Теменужка Петкова и един заместник-министърът – на външните работи Емилия Кралева. Това говори за слаба подкрепа от страна на правителството към посещението на Радев в Гърция.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук