Христо Иванов декларация
На снимката: Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България".

„За да има стабилно излизане от политическата криза в България, трябва да има някакво договаряне между „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ“, каза днес съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.

Той обясни позицията си със съобразяването с реалността, която по думите му е, че дори и да има нови избори и ПП да изпревари ГЕРБ, това едва ли ще промени нещо.

В интервю за БНР той обясни, че ПП и ГЕРБ трябва да се съгласят с две неща. Първо, че няма как „авангардът на ПП“ да вземе цялата власт и ще заличи всички останали от терена. Второ, трябва да се разберат ГЕРБ изобщо е „в състояние на някакво ниво да разбере“, че трябва да има решаване на проблема с корупцията – „не като проблем за един списък с лица, които трябва да бъдат опандизени, а като траен проблем на България да изгради ефективни и независими правосъдни и правоохранителни институции“.

По думите му е изключително важно в момента да има правителство, тъй като вратата за Еврозоната, Шенген и Плана за възстановяване и устойчивост е отворена сега. „Ако сега изпуснем прозореца за влизане в еврозоната, политическият прозорец ще се затвори и не се знае кога отново ще се отвори“, каза още той.

Важно е да се каже обаче, че това не е приумица на Христо Иванов, а следствие от избора на българските граждани. Иванов просто мисли в релсите на реалполитиката и избира по-малкото зло. Реалността е, че парламентарните сметки не излизат и то не за първи, а за пореден път. А за това вина има българският избирател и никой друг.

Христо Иванов на практика днес призова за нова политическа реалност – не избор между статукво и промяна, както беше досега, а за избор между еврозона, Шенген и парите по Плана или антикорупция. И не липса на борба с корупцията изобщо, а борба с корупцията, но не като „списък с лица, които трябва да бъдат опандизени“.

Трябва да се каже, че в това има известна логика. Видяхме, че изборите не са панацея. Минахме през три вота, вървим към четвърти. Между първите и вторите избори категорично си казвахме, че ни трябва нов вот, който да отсее. И въпреки че имаше известно отсяване – псевдопроменителните амбиции на „Има такъв народ“ бяха разбити от ударите на реалността, видяхме, че българският избирател възкачи ГЕРБ отново на първото място.

Ако имаме нови избори през март – което изглежда силно вероятно, силно вероятно изглежда да попаднем отново в същата патова ситуация.

В тактиката, предложена от Иванов обаче, има един голям проблем – отново оставяме битката срещу корупцията за друг път, което сме виждали прекалено много пъти. Съдейки от изборните резултатите обаче, спорно е дали ако попитаме българските граждани, няма да се окаже, че по-скоро предпочитат еврозоната, Шенген и парите по Плана, вместо борба с корупцията.

Реалистично погледнато, ако изберем пътя на примирие между ГЕРБ и ПП, борбата с корупцията ще потъне и това е ясно. Ако ГЕРБ желаеха да се борят с корупцията, щяха да са го направили досега. Влизането ни в Еврозоната обаче би било възможно – най-малкото Народното събрание ще приеме истински бюджет, за разлика от приемането в Шенген, което се спъна именно в корупцията точно преди месец. Парите по Плана вероятно ще бъдат изпратени от Европейската комисия в по-голямата си част, въпреки че реформите в съдебната система – включително в прокуратурата, ще трябва да бъдат осъществени, за да се случи това: нещо, което не сме сигурни, че ГЕРБ ще подкрепят.

Още едно нещо е ясно: след изказването на Христо Иванов сме изправени пред реалността – или оставаме в политиката на борба между статукво и промяна, или преминаваме към борба за Шенген, еврозоната и Плана или за борба срещу корупцията.

Оста на противопоставяне вече е изместена. Не е ясно дали обществото отново ще избере да не я дебатира и след няколко месеца ще се окажем в още по-тежка политическа реалност, или ще реши обратното – всичко зависи от гражданите.

Още актуални коментари – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук