Лозан Панов
На снимката: Лозан Панов, председател на ВКС

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) предаде на съдебния инспекторат председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов.

Проверката трябва да установи дали той е накърнил независимостта на съдии от Специализирания апелативен наказателен съд.

Решението бе взето със 7 на 6 гласа от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Поводът бе писмо от съдии в апелативния спецсъд, в което се настоява за вземане на позиция от ВСС дали Панов е накърнил независимостта им с проверката на делото „Иванчева“.

Според Конституцията, проверката за накърняване на престижа на съдебната власт влиза в хипотезите за стартиране на процедура по отстраняване на тримата големи в системата.

Тоест, това може да се окаже първа стъпка в опит Панов да бъде отстранен като председател на ВКС.

Лозан Панов може да бъде махнат от поста при три възможности – влизане в сила на присъда за умишлено престъпление, тежко нарушение на служебни задължения и накърняване на престижа на съдебната власт.

По закон президентът може да освободи председателят на ВКС, ако е налична някоя от въпросните хипотези.

Боян Магдалинчев, който наскоро бе обвинен в разпространяване на лъжи за Лозан Панов от съпругата на шефа на ВКС Елисавета Панова, е инициатор на проверката.

Специалисти коментират, че това е пореден удар срещу Панов. Преди две седмици Съдийската колегия на ВСС пробва на два пъти да му спретне другарски съд заради неговата реч на международната магистратска организация в София.

Тогава шефът на ВКС заяви, че съдебната ни система е „затънала в дълбоки зависимости“, а главният прокурор осигурява “чадър“ над своите приятели.

Мнозинството във ВСС зададе 14 въпроса на Панов за речта му, на които той отказа да отговори.

Срещу председателят на Върховния касационен съд се води проверка и от Комисията за противодействие на корупцията.

ПРИЧИНА ЗА НЕДОВОЛСТВОТО НА ВСС

На 29 ноември Лозан Панов нареди проверка на Апелативния специализиран съд заради продължително задържане в ареста на бившата кметица на „Младост“ Десислава Иванчева и заместниката й Биляна Петрова.

На 16 ноември първоинстанционният Специализиран наказателен съд пусна под домашен арест Иванчева и Петрова, позовавайки се на медицинската експертиза за двете жени.

Още същата вечер обаче прокуратурата поиска връщането им в ареста пред спецапелативния съд.

Втората инстанция светкавично удовлетвори искането на прокуратурата.

Проверката на върховните съдии показа няколко груби нарушения на закона в този случай.

Стана ясно, че Апелативният съд не е дал 7 дни на подсъдимите да направят възражение срещу протеста на прокуратурата, който стана формален повод за връщането им в ареста.

Друго фрапиращо нарушение е, че апелативният съд е отменил решението за домашния арест преди то да е било подписано от целия съдебен състав, т.е. от бързане е бил отменен негоден съдебен акт.

Освен това се появиха съмнения дали шефът на Апелативния съд Георги Ушев не оказва натиск на рвоинстанционния съдия Иво Хинов, който пусна от ареста подсъдимите.

Магистратите от Апелативния съд изпратиха писмо до ВСС, с което настояват кадровиците да излязат с позиция дали разпоредената от Панов проверка представлява форма на натиск върху съда.

Лозан Панов вече заяви пред ВСС, че проверката на делото „Иванчева“ не е първата, която той разпорежда.

Панов напомни, че е имало проверка и на случая с ареста на Ценко Чоков, която е извършена по искане на главния прокурор Сотир Цацаров.

Проверки на ВКС е имало и в други апелативни съдилища, но тази по случая „Иванчева“ докара на Лозан Панов сериозни неприятности.

Шефът на ВКС има законно право да иска проверка на по-долна инстанция. В решението си той се позовава на чл. 270, ал. 1 от НПК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук