Италия-Македония футбол

Европейският шампион Италия няма да играе на Световното първенство в Катар в края на тази година след шокираща загуба от Северна Македония в плейофите в зона Европа.

Македонците попариха именития си съперник с гол в 92-та минута в Палермо, за да се доближат на един успех от дебютно участие на Мондиал. По този начин Италия ще пропусне второ поредно световно първенство, след като от дебюта си през 1934 година насам не бе участвала само в един финален турнир.

В герой за Северна Македония в Сицилия се превърна нападателят Александър Трайковски, който отбеляза решаващия гол във втората минута на добавеното време. Възпитаниците на Роберто Манчини бяха шумно освиркани след поражението, което означава, че Италия ще трябва да чака поне до 2026, за да види националния си отбор на световно първенство. Дотогава ще са минали 12 години от последното участие на „адзурите“ в най-големия футболен турнир в света, след като те не успяха да се класират за изданието през 2018, когато отново отпаднаха в плейофите.

„Трудно е да се обясни, това е такова огромно разочарование“, заяви централният защитник Джорджо Киелини пред RAI. „Играхме добре, но просто не успяхме да вкараме гол. От септември насам правим грешки и си плащаме за тях. Разстроени сме“, каза още Киелини.

Италия очаквано доминираше на терена, но както се случваше в последните ѝ мачове, трудно успяваше да пречупи противниковия отбор, а когато получаваше шансове, не беше достатъчно организирана, за да ги реализира. От своя страна гостите се възползваха от своя шанс в края, за да стигнат до знаменит успех.

Във финалния плейоф във вторник, 29 март, Северна Македония ще се изправи срещу Португалия в Порто. Кристиано Роналдо и компания не сбъркаха при домакинството си на Турция и спечелиха с 3:1 на „Ещадио до Драгао“. Роденият в Бразилия полузащитник Отавио и нападателят на Ливърпул Диого Жота дадоха солиден аванс на „мореплавателите“ през първото полувреме, преди капитанът на Турция Бурак Йьлмаз да върне гостите в двубоя с гол в 65-та минута.

Турците имаха отличен шанс да изравнят и да пратят мача в продължения, но в 85-та минута Йълмаз пропусна дузпа, след като ударът му срещна гредата. В добавеното време Матеус Луиз сложи точка на спора с трето попадение на домакините.

По този начин Португалия и Северна Македония ще се изправят в директен сблъсък за място на Мондиал 2022 във вторник, докато Турция ще продължи да чака за първото си участие на световно първенство от 2002 година насам.

Северна Македония

Хиляди излязоха по улиците в Скопие, за да празнуват победата над Италия

Улиците на Скопие се изпълниха с фенове след шокиращата победа на Северна Македония над Италия.

Радостта на играчите на Северна Македония след последния съдийски сигнал бе огромна, а празненства имаше и в родината им. Централните улици и площади в Скопие се изпълниха с хиляди души, които вееха знамена и празнуваха исторически успех, като някои от тях запалиха факли.

„Бихме италианците по италиански“, възкликна треньорът на Северна Македония Благоя Милевски, визирайки, че тимът му се отбраняваше през целия двубой и отправи едва два точни удара за 90 минути.