Карлес

Каталунският лидер Карлес Пучдемон заяви, че регионът няма да приеме плана на Мадрид за пряко управление. Той го описва като най-лошата атака срещу институциите в Каталуния след диктатурата на генерал Франко от 1939 до 1975г., при която регионалната автономия е разпусната.

Плановете на премиера Мариано Рахой включват премахването на каталунските лидери.

Пучдемон допълни, че испанското правителство е действало срещу демократичната воля на каталунците, след като отказваше всички предложения за диалог.

Той коментира още, че ще свика заседание на каталунския парламент, за да обсъди какъв ще бъде отговорът на плановете на Рахой.

Като се обърна към европейските граждани на английски език, той добави, че основните ценности на ЕС са „изложени на риск” в Каталуния.

Какво планира испанското правителство?

В събота Рахой заяви, че е задействал член 155 от конституцията, който позволява да се наложи пряко управление в условията на криза в автономните региони на страната. Говорейки след извънредно заседание на кабинета, Рахой не успя да разпусне парламента на региона, но предложи план за избори през януари.

Той настоя, че мерките няма да означават, че каталунското самоуправление е спряно. Вместо това той каза, че планът е да се премахнат онези хора, които „са поели управлението извън закона и конституцията”.

Мерките, подкрепени от опозиционните партии, предстои да бъдат одобрени от Сената в следващите няколко дни.

Докладите казват, че вътрешното министерство на Испания се готви да поеме контрола над полицейските сили на Молос дьо Ескардра в Каталуния и да отстрани техния командир Хосеп Лъс Траперо. Правителството също така обмисля да поеме контрола над публичния телевизионен канал на Каталуния TV3, както и над вестник El País.

Каква друга реакция имаше?

Задействането на член 155 предизвика широка критика в Каталуния, където мнозина казват, че това означава прекъсване на правомощията на региона за самоуправление.

Председателят на каталунския парламент, Карме Форкадел,  определи мерките като „преврат”.

„Това е авторитарен преврат в държава-членка на Европейския съюз. Премиерът на Испания Мариано Рахой възнамерява да сложи край на демократично избрано правителство”, коментира още тя.

Каталунският вицепрезидент Ориол Джанкерас заяви, че Рахой и неговите съюзници „не само са преустановили автономията, а са прекратили демокрацията”.

Кметът на Барселона Ада Колау заяви, че това е „сериозна атака срещу правата и свободите на всички, не само в Испания”.

Междувременно, над 450 000 демонстранти демонстранти излязоха на протест в Барселона, часове след решението на правителството на Испания за насрочването на нови избори и задействането на чл. 155.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук