Софийски маратон

Кениец е успял да измами организаторите на Софийския маратон, който се проведе в неделя. Той се е класирал на 4 място, за което е получил 400 евро.

Мъжът обаче бил с прекратени спортни права. Лабан Черуйот, който се класира на четвърто място на дистанцията от 21.1 км в неделя, всъщност е Алекс Лагат и не е имал право да стартира.

Кениецът Лагат е със спрени състезателни права, заради употреба на допинг,

но в София се е записал с името на своя съотборник и сънародник Лабан Черуйот, съобщава bTV.

В същото време истинският Черуйот е участвал на състезание в Полша, а за четвъртото си място в София Лагат е получил 400 евро.

Правата на двамата се държат от един и същ мениджър – Золт Бенедек, който вече призна пред организаторите на маратона в София, че е направил грешка.

Сега Лагат ще бъде дисквалифициран от състезанието,

а Международната федерация по лека атлетика ще разследва Бенедек за измама.

Атлетите на този мениджър са основни участниците на маратоните в България. През пролетта Лабан Черуйот спечели надпреварата на класическата дистанция във Варна.

През 2020 година победителите в Софийския маратон при жените и мъжете – украинката Виктория Хапилина и мароканецът Юсеф Сбаи, бяха хванати с допинг и правата им бяха спрени, припомни БГНЕС.