Забрана за износ на лекарства, за които има дефицит в страната, предвижда Министерството на здравеопазването.
Новият ресорен министър Кирил Ананиев обяви, че се предвиждат промени в закона за лекарствата, приети от Министерския съвет.
Изпълнителната агенция по лекарствата иска да наложи забрана, ако търговец не е успял да достави лекарство на пет аптеки, обясни здравният министър Кирил Ананиев.
При подадено искане за паралелен износ, агенцията ще има пет дни да го забрани или износът ще е разрешен.
„Ефектът върху паралелната търговия ще е за милиони левове”, каза министърът.
Припомняме, че преди седмица Специализираната прокуратура и ГДБОП разбираха организирана престъпна група за паралелен износ на лекарства за онкоболни. Смята се, че лидерът на групата е бил българин от сирийски произход.
Разследващите съобщиха, че в престъпната схема са участвали и болници, и аптеки.
На брифинг във вторник (12.12.2017г.) ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев съобщи, че седем души са привлечени като обвиняеми за незаконния износ на лекарства.
По думите му, единият от задържаните е предполагаемият лидер на групата. Гешев каза, че има достатъчно основания, за да остане в ареста и след като изтече наложената му мярка за 72 часа задържане.
Другите шестима от групата за незаконна търговия с лекарства са пуснати на свобода под различни парични гаранции – между 20 хиляди и 50 хиляди лева. Те са се занимавали със зареждането на лекарства. Сред обявените днес задържани участници в престъпната схема няма лекар.
Ръководителят на спецпрокуратурата уточни, че ръководителят на групата бил вече подсъдим по два процеса – за измама и за престъпление за данъчна измама. Смята се и че има реална опасност той да се укрие и да извърши и друго престъпление.
Обвинението срещу всички е за незаконен износ на лекарства. Събират се материали за обвинения за пране на пари и данъчни престъпления.
Намерените при обиските лекарства са за ревматоиден артрит, за астматични и онкозаболявания. При провеждането на акцията преди десетина дни бе съобщено, че тя е обхванала болнични заведения и аптеки в София, Пловдив, Шумен и Сливница.
Сега бяха изнесени други данни, че акцията е проведена в само три болнични аптеки – едната е в частна болница, едната е в държавна, а третата е общинска.
В началото на операцията срещу реекспорта на лекарства властите съобщиха, че са изнасяни скъпо струващи онкомедикаменти, лекарства за диабет, псориазис, бъбречна недостатъчност, ваксината срещу хепатит Б “Енжерикс“ и др.
Бе казано, че разбитата група е изнасяла незаконно медикаменти за 80 млн. лева, а целият сив реекспорт на лекарства се оценява на около 200 млн. лева годишно.