Кирил Петков
На снимката: Кирил Петков

Всеки коалиционен партньор ще има разпределение върху министерствата, но министрите са тези, които ще носят отговорността за спазване на договореностите. Няма да има санкции в случай на неизпълнение, но ако има такова на лидерско ниво ще се коментира дали съответният човек е подходящ за позицията. Това каза пред БТВ съпредсетателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.

„Днес ще изпратим договора за съставяне на правителство до всички партньори. Когато те го потвърдят, се надявам до сряда да има финализиран договор с всички политики вътре, заедно с разпределението на министерствата и ключовите политики.“, обясни Петков.

Всеки партньор ще може да си назначава министри и заместник-министри, така вместо да се опитваме да следим каквото и да е, просто ще изискваме резултати. Няма да се спазва досегашното правило зам.-министрите да се назначават от коалиционните партии. Всеки министър ще има право да си избере екип, с който да работи, и ще изискваме от тях резултати. Така никой няма да има оправдание „Това не се случи заради вашия зам.-министър“.

Всеки ще отговаря за това какво е поел като ангажимент, и никой няма да бъде закрилян от политически чадъри. Когато вкараме в системата достатъчно прозрачност и институциите работят с поставени крайни цели, няма как да има монополизиране на институциите, обясни съпредседателят на „Продължаваме Промяната“.

Петков уточни, че разпределението на хората в министерствата все още не е напълно ясно, като, но за тях важни са политиките и крайните цели, поради което и няма да се месят в избора на кандидатите.

До момента има определени имена, които са обсъдени, но оп думи на Петков няма финален избор.

„Нека не вкарваме стрес в системата, миналата седмица се нагледах на кабинети, които не съм виждал и чувал. Основната ни задача е да изградим доверие, че каквото говорим между коалиционните партньори, го изпълняваме.“

Учудващо за Петков е било, че е нямало тема, която да предизвика стрес.

„Единственият голям проблем до този момент беше бюджета. БСП искаха да са сигурни, че някои хора няма да останат без средства през януари и февруари, затова отидохме да говорим с тях.“

Петков коментира и проблема със смяната на главния прокурор, като посочи, че се обмилсят възможните варианти за това как той да бъде смене

„Смяна на мандата на ИВСС – да се номинират нови неопетнени хора, след което той трябва да направи ревизия на стария ВСС. Мандатът на ВСС изтича догодина, може би трябва да има някаква атестация с промяна в закона, която да бъде правена от Инспектората. Не може да се пребори корупцията с главен прокурор като Иван Гешев, категоричен бе Петков. Премахването на Гешев е основен наш приоритет и няма да го забравим. Междувременно върви промяна в закона за КПКОНПИ – никой не трябва да си мисли, че сам може да действа.“

Говорейки за бюджета Петков коментира, че минималната заплата ще е най-малко 700 лева, като това вече е заложено.

„В бюджета е заложен дефицит от около 4% в зависимост от приходите. Той може да се финансира с част от дълг или с увеличени приходи.“

С истински контрол върху НАП и невдигане на данъците, но добра събираемост, бюджета ще е добър, завърши Петков.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук