Никос Кодзияс
на снимката: Бившият министър на външните работи на Гърция Никос Кодзияс

Гръцкият външен министър Никос Кодзияс поиска декласифицирането на 33 документа, които, според сизточници, ще бъдат истинска „бомба“ за това как са се провеждали преговорите между Македония и Гърция от предишните правителства на двете държави.

Документите са в сила от 1992 г. насам и трябва да покажат какви са били предложенията за решението.

Искането за декласифициране е одобрено, а обявяването им Кодзияс се очаква да направи утре.

С това той „извади от равновесие“ бившия външен министър на Гърция Дора Бакояни, която яростно го атакува.

Междувременно управляващите и в Македония, и в Гърция изразяват задоволство от постигнатото съгласие и оптимизъм за бъдещия евроатлантически път, по който западната ни съседка ще поеме.

Договорът, който подписахме с Република България събуди Европа и обърна погледите към Република Македония. Договорът с Гърция трябва допълнително да мотивира Европа.

Това каза в Струмица македонският премиер Зоран Заев пред българския външен министър Екатерина Захариева. Двамата гледаха в „Дома на културата“ спектакълът „Железният светилник“ на Димитър Талев.

„Аз съм изключително щастлив, че с това споразумение на Западна Европа изпращаме сигнал за европейско поведение. Много е важно, че всичко това става когато Балканите ръководят ЕС, когато България председателства ЕС. Балканите имат право да бъдат част от Европа“, каза още македонският премиер.

От своя страна гръцкия премиер Алексис Ципрас коментира споразумението по време на конференция в Гърция. Той обърна внимание на икономическия аспект и обясни, че нерешаването на проблема би било пречка за двете страни да създадат силни икономически връзки, предаде МИА от Атина.

„Неотдавнашният Договор, до който стигнахме след шест месеца тежки преговори с нашите северни съседи за решаване на дългогодишния спор за името на бившата югославска република Македония, е развръзка от историческо значение, успех от историческо значение за Гърция с разнообразни ползи и в икономическата сфера. Удължаването на този проблем не само лишава от възможности нашата страна, но той е и непродуктивно пилеене на сили в дипломацията, а също и лишаване от възможност страната ни да създаде силни връзки за икономическо сътрудничество и съвместно развитие с нашата съседка“, каза гръцкият министър-председател.

Припомняме, че споразумението между двете държави ще бъде подписано в неделя. Ципрас и Заев се договориха бившата югославска държава да се казва Република Северна Македония.

Срещу това решение се обявиха опозициите в двете държави. Заради това българскитя министър-председател Бойко Борисов и външният ни министър Екатерина Захариева отказаха да се срещнат с подкрепяния от македонсаката опозиция президент на страната Георге Иванов.

Гръцката опозиция пък обяви, че ще изнициира вот на недоверие срещу правителството на Зоран Заев и ще използва „всички средства“, за да не бъде подписано споразумението в неделя.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук