Основната цел на създадената историческа комисия към Договора за добросъседство между София и Скопие беше да преоцени фактите в общата ни история и да направи съответните промени в учебниците за средно образование в Северна Македония и съответно и в България. Това обаче така и не стана, заяви СПЕЦИАЛНО за ДЕБАТИ.БГ. Коста Филипов, дългогодишен кореспондент на БНТ в Скопие.
Тези текстове трябваше да се коригират, за да са по-коректни и исторически верни, допълва журналистът.
„Това, което е написано в македонските учебници е характеристиката на българите като татари, като тюркско племе, което няма нищо общо със славянството, следователно македонците са славянски народ, така че ние нищо общо нямаме едни с други. Към това се прибавя по-новото време, когато е историята на 19 век, когато Царство България анексира 1941-1944 година Македония и българите са наречени фашисти, убийци и т.н. Ето в това се възпитава младото поколение в Република Северна Македония сега, а и не само сега, през целия югославски период и в 30-те години на свободна и независима Македония“
Според Коста Филипов премиерът Бойко Борисов неслучайно е оставил на Екатерина Захариева да поеме негативите от спрените преговори за членство на Северна Македония в ЕС.
„Първо – не иска да си разваля приятелството със Зоран Заев, имат си личен терен, на който двамата си сътрудничат, който не е публичен, на който очевидно и двамата държат, но който в крайна сметка помага за едно равнище на отношенията между Скопие и София така. Втората причина е, че Борисов не иска с някаква активна роля в цялата тази ситуация да дразни Ангела Меркел, германците и Брюксел. Както знаете, в Берлин много настояват да изпълнят обещанието си и да увенчаят своето председателство с първата междуправителствена конференция между Република Северна Македония и Европейската комисия, което всъщност е стартът на преговорния процес за членство. Германците също се стремят да запазят своя престиж на водеща държава в Европейския съюз, от която всичко зависи.“
Цялото интервю с Коста Филипов четете ТУК.