Финансовите министри от Г-20 решиха да отсрочат задължениета на най-бедните страни

Най-бедните държави в света няма да се притесняват от плащанията на дълга към официалните кредитори в групата на Г-20 за поне една година, заяви саудитският министър на финансите Мохамед ал-Джадаан. Министрите на финансите на Г-20 и централните банкери обявиха спиране на обслужване на дълга след тяхната виртуална среща днес.

Инициативата ще „осигури 20 милиарда долара непосредствена ликвидност“, за да може бедните страни да ги използват „за здравната си система и да подкрепят народите си, изправени пред опасността COVID-19“, каза Мохамед ал-Джадаан на брифинг.

Групата, която обединява най-големите икономики в света, също призова частните кредитори, работещи чрез Института за международни финанси, да участват в инициативата, която се разпростира до 76-те най-бедни страни в света.

Международният валутен фонд и Световната банка призоваха правителствата да предоставят шест месеца облекчение на дълга на най-нуждаещите се страни, а финансовите министри от групата на седемте напреднали икономики се съгласиха да го направят във вторник.

„Това е мощна, бързо действаща инициатива, която ще направи много за опазване на живота и поминъка на милиони от най-уязвимите хора“, заявиха лидерите на МВФ и Световната банка в съвместно изявление.

В понеделник МВФ одобри шестмесечно спиране на плащанията на дълга за 25 държави, предимно в Африка.

Длъжностните лица от Г-20 потвърдиха също ангажимента си да въведат „налични инструменти“ за справяне със здравната и икономическата криза, причинена от COVID-19.

„Усилията ни трябва да продължат и да се увеличават“, се казва в комюникето.

Германският финансов министър Олаф Шолц приветства споразумението от страните от в Г-20 за прекратяване на плащанията по дълга от най-бедните държави в света като „акт на международна солидарност с исторически измерения“.

Споразумението на Г-20 да спре изплащането на дълговете от най-бедните държави тази година „създава по-голямо финансово пространство за маневриране на засегнатите страни, например за инвестиране в здравеопазването им“, каза Шолц в изявление.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук