„Курва Норд“ имаше повод за празник на „Олимпико“, след като любимците им от Лацио елиминираха всякакви теоретични шансове вечния градски дразнител Рома да спечели титлата в Серия А. В дербито на 34-ия кръг, футболистите на Лучано Спалети загубиха надежди да се доближат на шест точки до лидера Ювентус, който им гостува след две седмици. Успехът с 3:1 за Лацио е първи в мач №1 за запалянковците в Рим – от 11 ноември 2012 година насам, и допълнителен повод за радост представляваше фактът, че това е последен сезон за легендарния Франческо Тоти с екипа на Рома.

Голмайсторът на символичните гости Чиро Имобиле пропусна мача в последния момент, поради вирусно заболяване непозволило му да вземе пълноценно участие в загрявката преди срещата. Симоне Индзаги реагира с пускането на Джордан Лукаку сред стартовите единайсет, а Кейта Балде беше на върха на нападението.

В 12-ата минута сенегалецът оправда доверието и с изстрел от границата на наказателното поле, преминал между краката на защитника Емерсон, откри резултата в полза на „орлите“.

Влезналият поради заболяването на Имобиле Джордан Лукаку напусна терена контузен в 42-ата минута, заменен от Фелипе Андерсон. Миг по-късно главния рефер в мача Даниеле Орсато даде скандална дузпа в полза на Рома. Съдията се заблуди след явна симулация на Кевин Строотман, който се хвърли на земята без да бъде докоснат от Уолъс. Даниеле де Роси реализира рекордната 13-та дузпа за отбор в Серия А през този сезон (от тях 11 гола).

Малко след началото на второто полувреме сърбинът Душан Баста отбеляза своя първи гол с екипа на Лацио от 76 мача в шампионата. 32-годишният защитник стреля от 18 метра, топката рикошира в крака на Фасио и не остави шансове на Войчех Шчесни – 1:2.

В 70-ата минута легендарния Франческо Тоти записа рекордното 44-то участие в дербито на Вечния град, но и това не помогна когато пет минути преди края Кейта Балде отбеляза втория си гол в мача.

Франческо Тоти при последното си и рекордно 44-то Вечно дерби на Рим

Лулич проби и подаде към сенегалеца, който на празна врата нямаше как да пропусне. Това бе неговото 13-то попадение през сезона в Серия А. В минутите до края Рюдигер грубо изрита  резервата Джорджевич и напусна терена с директен червен картон.

С успеха, футболистите на Симоне Индзаги запазват шансовете си да атакуват зона Шампионска лига, доближавайки се на четири точки от третия в класирането състав на Наполи. Рома остава на 9 точки зад лидера Ювентус, който е с 84, четири кръга преди края на шампионата.