Македония, Гърция

Македонският парламент преодоля ветото на президента и отново гласува Договора за името с Гърция. Шестдесет и девет депутати гласуваха „за”, а един „против” закона.

Документът веднъж вече беше подкрепен от депутатите, но президентът Георге Иванов отказа да го подпише.

Както и при предишното гласуване опозицията, която оценява договора като капитулация на Македония, не присъства на гласуването.

В обръщение към депутатите външният министър Никола Димитров се спря на указанията на президента да не подпише закона.

Той изтъкна, че уникалността на македонската идентичност и език не е застрашена.

„Окончателното споразумение не само че не застрашава македонската идентичност, а я потвърждава както никога досега. На практика договорът ще донесе установяване на идентичността и ще преодолее вечната борба за езика, идентичността, ще влезем в ЕС, ще печатаме документите си на македонски език с македонски превод”, каза Димитров.

Той припомни, че след повторното гласуване президентът е длъжен да подпише указа.

По отношение на изказването на Иванов, че международните споразумения се подписват само от президента на страната, Димитров каза, че международни споразумения от името на Република Македония могат да бъдат сключени и от правителството на Република Македония.

Външният министър припомни, че според документацията на МВнР от независимостта досега, парламентът е ратифицирал 897 международни споразумения, от които само пет са сключили от президент на Република Македония.

Той призова за правилното и истинско тълкуване на член 3 относно международните договори, кой може да сключва международни споразумения от името на Република Македония.

Според Димитров забележката от страна на президента, че договорът разпространява страх и че води до присъединяването на Македония към Гърция, е неправилна.

„Това е напълно юридическо неиздържано, защото „Македония е поела задължение да участва в ООН и да подпише Временното споразумение от 1995 г”.

Последната дума по договора ще имат македонците, които ще гласуват на референдум през есента

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук