Президентството е автор на скандалния проект за забрана на гласуването в чужбина, който ме отменен от Министерството на правосъдието по-рано днес. Законът предвиждаше въвеждане на изискване на президентски и парламентарни избори да гласуват само онези, които са живели в страната поне 3 месеца преди деня на вота. Служебният министър на правосъдието Министър Павлова освободи шефа на Дирекция „Съвет по законодателството” Любомир Талев, във връзка с публикуваните в сайта на ведомството корекции, предложени за обществено обсъждане.

Уволненият служител разкри пред медиите, че правният секретар на президента Емилия Друмева е автор на спорните текстове за промени в Изборния кодекс. Любомир Талев обяви пред сайта „Правен свят”, че в понеделник се е срещал и с президента по темата, а след това в един от кабинетите на президентството са работили по текстовете с екипа на Румен Радев. Емилия Друмева призна, че е работила по проекта.

„Не съм автор на законопроекта, но съм го консултирала от гледна точка на правната техника. Идеите идват от различни места, най-вече от политически сили. Консултирала съм, така както правя от 40 и повече години”, каза Друмева пред „Правен свят”, но без да каже откъде точно идват идеите.

Така се оказва, е преди публикуването проектът е бил представен на правосъдния министър Мария Павлова и подписан от ресорната зам.-министърка Деница Митрова.

Министър Павлова обаче хвърли цялата вина върху шефът на Дирекция „Съвет по законодателството” Любомир Талев.

„Аз бях още в изпитателен срок. Нито съм луд, нито съм глупав, за да направя нещо такова на своя глава”, коментира още Талев.

Едновременно с това се уточнява, че първоначалната идея била да се ограничи гласуването на българите, които живеят извън ЕС, т.е. планът е бил да елиминира вотът от Турция, което обаче неминуемо би засегнало и българите в САЩ, Канада, както и в други страни извън Европейския съюз.

Припомняме, че законопроектът бе качен на страницата на Министерството на правосъдието на 3 април вечерта. Текстовете предизвикаха сериозна публична реакция, тъй като въвеждаха изискване за уседналост при изборите за президент и парламент и така практически отменяха вота в чужбина. В момента условие за уседналост в България има за местни и европейски избори. Това е възможно, тъй като конституцията казва, че тяхното провеждане се урежда със специален закон. При вота за Народно събрание и президент правото и начинът на провеждането му е фиксирано в конституцията. Сега това се потвърждава и от мнението на служебната правосъдна министърка, която признава за съществуването на конституционен проблем. Тя обаче не крие, че от министерството са имали идея да се забрани гласуването на българите, живеещи извън ЕС. По същество конституцията не прави разлика между българите в ЕС и българите извън ЕС, що се отнася до гласуване в парламентарни избори.|

Според различни социологически проучвания, броят на българите в чужбина с право на глас е около един милион души. На последните парламентарни избори в чужбина гласуваха 117 000 души.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук