Народното събрание прие на първо четене със 102 гласа „за“ и 58 „въздържал се“ прехвърлянето на делата за корупция по върховете на властта в Специализирания наказателен съд. БСП гласува против.

Промяната има подкрепата на правосъдното министерство и на главния прокурор. Критики има от страна на Върховния касационен съд (ВКС) и адвокатурата.

Към днешна дата делата за корупция срещу лица с имунитет се разглеждат от Софийския градски съд.  Според външни експерти и депутати от опозицията, сред целите на реформата е по-лесното разрешаване на подслушването на политици, след като тези дела да бъдат отнети от градския съд.

Отделно председателят на СГС Калоян Топалов на няколко пъти показа, че няма намерение да се съобразява със статуквото във Висшия съдебен съвет (ВСС), което е вероятната друга причина за промяната в закона.

През 2011 година Конституционният съд излезе с решение, според което не бива да се допуска едни и същи престъпления да се гледат от различни съдилища. А това може да стане, ако спецсъдът получи знаковите дела за корупция. Така делото на депутат за получаване на подкуп ще се гледа от специализираното правосъдие, а на редовия гражданин – в общия съд.

Юристи обръщат внимание, че може да се влезе в колизия и с конституцията, която позволява създаването на специализирани, но не и на специални съдилища – с оглед личността на подсъдимия.

БСП обявиха вота си именно със съмнения, че промяната може да се окаже „противоконституционна“.

Изразяваме несъгласие с промяната в подсъдността на делата за корупционни престъпления, извършени от лица, заемащи висши държавни длъжности. Създаването на нарочен съд въз основа на заеманата длъжност не ни се струва удачно и конституционосъобразно„, каза Филип Попов от БСП.

Проектът на ГЕРБ предвижда още серия от промени в съдебната фаза на наказателния процес. Сред тях е въвеждането на задължително разпоредително заседание, на което трябва да се изчистват всички въпроси, свързани с процесуални нарушения в обвинителния акт. След това заседание защитата няма да може да иска връщане на делото за доразследване.

Предлага се и въвеждане на дистанционен разпит на вещо лице по инициатива на пострадалите от престъпления. Съдът ще е длъжен да обявява в какъв срок ще е готов с мотивите към присъдата, а ВКС ще трябва да изпраща незабавно препис от решението си на прокурора за изпълнение на присъдите.

Другата поправка в закона стана известна като „Наглите“.  Гласувалите „за” депутати приеха, че затворниците няма да имат право сами да искат от съда условното им предсрочно освобождаване от затвора.

Предложението бе внесено от БСП и бе подкрепено сега от ГЕРБ, след като преди година именно ГЕРБ поиска това право за лишените от свобода.

По тази точка гласовете „за”  бяха 155, защото инициативата сега е на законодателите от социалистическата фракция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук