Както бяха тръгнали нещата, почти се бях наточил за нов коментар от типа „фаворитите на Мондиал 2018 капят като мухи на жегата“, но бразилците бутнаха два гола на Коста Рика след редовното време и се измъкнаха от резила, с което оставиха Аржентина да се излага самостоятелно. А това променя подхода към последните събития, защото нещата при фаворитите като цяло тръгват към нормализиране. Остава да видим дали германците ще затвърдят тази тенденция. Но да караме подред.

Франция се класира на осминафиналите с малко по-добра, но все още неубедителна игра срещу Перу. През първото полувреме „петлите“ бяха по-активни и разнообразни. Погба извика някакъв спомен за класния играч, който би трябвало да представлява, и това се усети от перуанската защита. След гола франсетата се циманитраха в задни позиции и чакаха да давършат врага с контраатака. Перуанците доминираха през второто полувреме, но с нулева ефективност и малко възможности за гол. Все пак оставиха впечатление за приятен и грамотен тим, който отпада незаслужено рано. Обаче сами са си виновни.

Дания и Австралия направиха приятен мач, който ставаше за гледане, а това хич не е маловажно. Отборите си поделиха по едно полувреме, макар че и двата гола паднаха преди почивката. Австралийците приятно изненадаха с настойчивост през втората част и създадоха повече положения от опонентите си, но им липсва фигурата на реализатора. Поне могат да са спокойни, че Миле Йединак не изпуска дузпите им, че в други тимове това е проблем. И датчаните, и „кенгурата“ имат своите шансове за класиране, но все пак тези на скандинавците са къде по-добри. Равен с Франция ги прави втори, а победа – първи в групата. Загубата може ги елиминира, ако Австралия обърне Перу.

В групата, която бе определена като „желязна“, хърватите наистина са железни до момента и заковаха такъв бодър шут на Меси и компания, че на последните сигурно им писнаха ушите. След полувреме на надлъгване играта бе подновена при нулево реми, което скоро остана в историята. Грешка на аржентинския вратар сложи началото на един от най-големите резили на силен отбор, които сме виждали. Вратарят Кабайеро се опита да прехвърля с пас Анте Рабич и така му я вдигна за волле, че хърватинът сигурно ще го почерпи в някой от следващите дни. Рабич имаше време да се пригласи хубаво, с потрепване на удрящия кряк и трепетно очакване на лицето. Той изпълни топовния удар с видим кеф над вратаря и вкара много зрелищен гол.

Това бе началото на края за „гаучосите“ в този двубой, защото въпреки че владееха топката повече, не постигнаха нищо, а в 80 минута Модрич показа прецизност от средна дистанция и обезсмисли доиграването. Не съвсем, защото хърватите вкараха още веднъж, след спокойно разиграване в малката палантерия. Ей това вече си изглеждаше малко като гавра, но хърватите не ги пропускат такива възможности. На този етап аржентинците вече бяха в шок и това си личеше не само по играта, но и по физиономиите им.

След победата на Нигерия с 2:0 над Исландия обаче Аржентина още може да възкръсне, за да се изправи на осминафинала срещу Франция. За целта трябва да бие Нигерия, а това си е възможно отвсякъде, колкото и зле да стоят на терена Меси и хората му.

Двубоят Исландия – Нигерия беше по-зрелищен от очакванията, главно защото исландците търсеха по-настойчиво победата и не се затвориха като в първата среща. Де да бяха. Нигерийците нямаха много общо с оная сбирщина от дроплести индивиди, каквито изглеждаха на мача с Хърватия. Бяха мотивирани и настойчиви и заслужиха победата. Исландците пропуснаха златния си шанс да се върнат в мача около 80 мин, когато видеотехнологиите им дадоха дузпа, която реферът почти беше подминал. То на пръв поглед хич ни приличаше на дузпа, но на повторение съмненията отпаднаха.

Тук е моментът да направя едно отклонение. В предишни свои писания злобно разкпитикувах половинчатия начин, по който на Мондиал 2018 се използват възможностите за решаване на спорните ситуации след видеосправка на съдията. След няколко показателни случая трабва да призная, че все пак това е по-добре от нищо, тъй като вече станахме свидетели както на отсъждане на отминати дузпи, така и на отменяне на „измислени“ такива. Все пак по-добре е съдията направо да гледа прожекцията на таблото на стадиона, за да няма скрито-покрито. Ама това за по-нататък.

Та Исландия получи една такава дузпа, коато си беше истинска, но я пропиля /Сигурдсон с махленски шут прати топката в орбита, следователно над горната греда/. Викингското хладнокръвие изневери и сега исландците имат само един гол аванс пред Аржентина в класирането и също като нея нямат алтерантива на победата. Възможно ли е да обърнат хърватите? Не, ако онези не си дадат почивка в последния мач. Общо взето, това им е шансът на исландците. Пак добре, някои вече и толкова нямат.

Бразилия победи Коста Река уж убедително, но всъщност се спаси мигове преди да колабира. Бразилците заслужаваха победата, но остават неубедителни като игра. През цялото пълво полувреме бяха направо коматозно безидейни. През второто натикаха врага в половината му, но хубавите положения зяа гол не бяха много. Коста Рика се бранеше много добре, но намаха често изяви в атака. Все пак изпуснаха поне едно хубаво положение, та с малко късмет можеха да свършат и другояче, вместо в самолета за дома. Още през редовното време видеото помогна да се отмени несъществуваща дузпа за Бразилия, но май не беше зле да се използва и при втория гол, защото там мирише на засада, та не се трае. Все пак не може да се каже без кадри от повечко ъгли.

Като цяло Бразилия излезе от комата и вече гледа към осминафинала на Мондиал 2018.

Сърбите успяха да изгубят мач, който тръгна добре за тях и сега ще си решават съдбата именно в среща с Неймар и компания. Комшиите направиха хубаво първо полувреме и поведоха рано, но не нанесоха решаващ удар и упоритите швейцарци успяха да направят пълен обрат, което беше доста изненадващо. Всичко се обърна срещу сърбите след топовния изстрел на Джака в 52 мин, който върна „кръстоносците“ в похода към осминафинала. Швейцарците и без това са упорити, а този шанс им вля сили. Те бяха настойчиви докрай и в 90-а мин Шакири изпълни програмата максимум. Мачът бе приятен за гледане, особено на общия фон на вече доскучаващите срещи от по 1:0, които заплашват да развалят впечатлението от първенството.

Дотук ясните осминафиналисти са Русия, Уругвай, Франция и Хърватия. Аржентина едва диша, но още мърда, а световният шампион има възможност да се съвземе днес срещу Швеция. Или да не се. Това, което трябва да отбележим с неудоволствие е, че след шоуто Испания – Португалия в началото само мачът между Аржентина и Хърватия беше зрелищен на подобно ниво.

Има време, Мондиал 2018 все още може да се окаже такова шоу, каквото обещаваше да бъде в първите мачове.