Мюсюлманите отбелязват Курбан байрам – един от двата големи ислямски празника. С него се отбелязва приключването на хаджа – поклонението в свещения град Мека.
Празникът е символ на милосърдието. Традицията повелява младите да поискат прошка от възрастните. Всяко семейство трябва да приготви курбан.
Преди да се заколи животното, най-възрастният мъж от семейството рано сутринта отива на джамия, за да се моли и кланя. След като се върне, чете първо молитвата и тогава коли животното. Празникът е посветен на жертвоприношението за пророка Ибрахим.
Традицията повелява месото да бъде разделено на седем части – една от тях остава за семейството, а останалите се раздават на по-бедните. Мюфтийството също ще раздаде месо на нуждаещите се.
Курбан байрам се празнува 70 дни след Рамазан байрам и продължава 3 или 4 дни. Конкретната дата за празнуване на Курбан байрама зависи от местните обичаи: повечето страни следват датата, установена от Върховния съд на Саудитска Арабия, а тя се изчислява в зависимости от това, дали се вижда Луната на небето малко преди това. В Бангладеш, Индия и Пакистан саудитското решение не се прилага, наблюдението на Луната се прави независимо, вследствие на което в някои години празнуването на Курбан байрама там става в друг ден.
Президентът Румен Радев поздрави българската мюсюлманска общност по повод настъпването на празника Курбан Байрам. Държавният глава отправи пожелания за здраве, мир и благоденствие на всички празнуващи и техните близки, изразявайки убеденост, че българското общество ще продължи да съхранява традициите в името на толерантността, разбирателството, добруването и напредъка на българския народ.
Още новини от деня – четете тук